Samsung ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Samsung TV Ekran Arızası!

1.144görüntüleme
Ömer
Ömer 25 Kasım 2020 21:34

Samsung marka televizyonum garantisi bittikten yalnızca 20 gün sonra ekran arızası verdi. Ekranın ortasında ve sağ alt kısmında kararmalar oluştu. 750₺ ye kesilen ledler değiştirildi. 

Ancak ekranın sağ alt köşesinde oluşan kararma silinerek yok edilmeye çalışılmış artık TV'nin o kısmında kalıcı bir parlaklık oluştu tam buna alıştık derken şimdi de ekranın alt kısmında enlemesine sürekli titreyen ince bir çizgi oluştu. Kaliteli olduğunu düşünerek aldığım ve onca para ödediğim TV'yi her yıl düzenli olarak serviste tamir ettireceğimi hiç düşünmemiştim. Bu şekilde sık ve benzer arızalar kalite algısı yüksek bir markaya hiç ama hiç yakışmamaktadır. Bir daha asla Samsung almam.

Samsung Logo
Samsung26 Kasım 2020 08:50

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Hüseyin
Hüseyin26 Kasım 2020 13:30
 

Samsung TV ise her şey olabilir. Bir daha bu markaya asla para vermem.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler