19 Nisan 2018
#10355822

Samsung Tüketici Heyeti Raporu Masraf İadesi Sorunu!

82 ekran Smart TV Kocaeli Samsung servisine bıraktım panel arızası dendi. 450 TL ödeme yaptım bu arıza 3 ay içinde 3 kez daha sorun çıkardı. Daha sonra LED arızası besleme arızalı dendi. Yanlış işlemden tüketici heyetine gittim. Ve lehime sonuç verdi. Masraf iadesi geri verilecek. Samsung bunu çeşitli bahanelerle vermem diyor. Hurda olan TV depolarına kaldırmak istiyorlarmış. Benim faturalı malıma ne hakla sahip çıkar. Yaptığı hatanın bedelini ödemeli. Yapılan masrafın iadesini talep ediyorum.

Ayhan Ayhan 1.560 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ayhan10 Mayıs 2018

    Kurumsal firma Samsung! 1 ayda kesinleşmiş tüketici heyeti raporu olmasına rağmen bu ücret iadesini nw zaman vermeyi dusunuyursunuz. Çamura yatıp vermemek için en kısa zamanda arayacağız denildi. 26 Nisan da aradınız 16 gün geçti. Bekliyorum. Hukuk devletinde kanunlardan siz mi üstünsünüz? Cevap bekliyorum. Ya da kurumsal firma 450 TL için icralık olsun. Siz. Bunun lamı cimi yok. Kesinleşmiş karar var. Acilen cevap beklemiyorum. Ödeme yapılmasını istiyorum.

  • Ayhan25 Nisan 2018

    10.01.2018 tarihli tüketici heyeti raporum var 10 kezdir görüşüyorum halen dönüş yapıp ücret iadesi yapılacak. Kurumsal şirket Samsung, devletin bize verdiği tüketici hakkını hiçe sayıp yapılan masraf iadesini zorlaştırıp vermemek için direniyor. Sabırla bekliyorum. En sonunda icra ya gideceğim.

  • Samsung Temsilcisi19 Nisan 2018

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları