14 Şubat
Yorum Yap
#11582558

Samsung Toplama Çamaşır Makinesi Aldık!

2016 yılının mayıs ayında aldığımız çamaşır makinesi o tarihten bugüne kadar sürekli olarak arızalanmıştır. Defalarca çağrı merkezini arayıp servis istemek zorunda kaldım ancak bu son seferde makinenin arızalanmasından bu yana 10 gün geçmesine rağmen hiçbir şekilde çözüm bulunmadığı gibi 5 kez parça değişmesine rağmen makinenin geri alınıp yenisini istememize rağmen her seferinde ret cevabı aldık makinede bu tarihe kadar değişen parçalar motor ekran kartı ana kart kablo grubu deterjan haznesi ve aklıma şu an gelmeyen iki parça daha. Çözüm merkezinde bulunan p** hanımın iki gündür aramaması her seferinde çağrı merkezinde çalışan insanlara ayrı ayrı dert anlatmak 10 gündür çamaşır yıkayamıyor olmak ve daha sayamayacağım bir sürü mağduriyet. Şikayetim var ve yasal haklarımıda sonuna kadar savunacağım.

Hazal Hazal 1.513 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Hazal14 Şubat

    Bana teşekkür etmeyi bırakın artık 3 senede 5 parça değişiminin ve salı günü servis çağırmama rağmen bugün hala evime servis gelmemesinin hesabını verin... Süreç halolmadığı her iş günü sizin alehinize işleyecektir her şey elimde belgeli videolu ve fotoğraflı bilgilerinize.

  • Samsung Temsilcisi14 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler