Samsung ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Hüseyin'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Samsung Televizyon Ekran Arızası

2.125görüntüleme
Hüseyin
Hüseyin 25 Kasım 2020 09:15

Merhaba,

Yaklaşık 3-4 yıldır Samsung marka 55" oval şeklinde olan televizyonu kullanıyorum. Televizyonumun ekranında bir bölgede kararma başladı. Durumu servise ilettiğimde ekran resmini ve etiketin resmini WhatsApp üzerinden göndermem istendi. Resimleri ilettikten sonra LPG + LED değişimi yapılması gerektiği ve 1000 TL ücreti olduğu belirtildi. TV Satın alırken en iyisini Satın aldığımı düşünmüştüm. Daha sonra bu TV'lerde sık sık benzer arızalar olduğunu öğrendim. Her 3 yılda ekran mı gidecek, Samsung firmasına olan güvenim maalesef tamamen bitti. Ürünlerinin arkasında durmaları gerekiyor. Bence bu firmaya hiç yakışmayan bir durum.

Samsung Logo
Samsung25 Kasım 2020 09:20

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Hüseyin
Hüseyin26 Kasım 2020 13:25

Evet tarafıma dönüş yapılma nezaketinizden ötürü teşekkür ederim. Maksimum 200-300 TL bir indirim için eğer kabul edersem görüşmeleri başlatabileceklerini ilettiler. 200-300 TL için bir personelin yorulmasına değmez. Tabii ki de kabul etmedim ve etmeyi de düşünmüyorum. Her 3 yılda arıza İçin ödeme yapacaksam, yeni bir TV almayı tercih ederim. Samsung ürünlerini bir daha asla düşünmem. 11 yıldır kullandığım televizyon daha bir kez arıza yapmadı çünkü markası Samsung değil. Onarım ücretsiz yapılmayacak ise lütfen boşuna kimseyi yormayın.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler