Samsung Sürekli Sorun Çıkartan Buzdolabı

Emre Emre04 Ağustos 14:32

Aydın/Söke Samsung satış noktası olan Arıcılar şubesinden Samsung marka RT-46K6000WW/TR Model No-Frost buzdolabını 14.02.2017'de aldık. Belli bir süre sorunsuz kullandıktan sonra alt bölmedeki malzemelerin hızlı bir şekilde bozulmaya başladığını gördük, alt bölmenin yeterince soğutmaması üzerine servisi çağırdık. 02.11.2018 tarihinde ana kart, drayer, valve, multflaer değişimi yapıldı. Bir süre daha düzgün çalıştı fakat sonra yeniden alt bölmede soğutma problemi yaşadık. 09.07.2020 tarihinde yetkili servis tekrar gelip üstünkörü bir inceleme sonrası ana kart değişimi yaptı 480 TL alıp gitti. Henüz 4 hafta geçmedi ama alt bölme yine soğutmuyor yine içindeki her şey bozulmaya başladı. Kurban bayramı sonrası üst bölmedeki eşyaları nereye koyalım? Kullanım ömrü en az 10 yıl olan dolabını kaç defa daha tamir ettirelim? Garanti süresi doldu diye mağdur olmamız mı gerekiyor? Kullanımda bizden kaynaklı hiçbir sorun yokken sürekli tamirat parası mı ödemeliyiz? Samsung ürünlerinin neden arkasında durmuyor? Müşteri memnuniyeti 0 bu yüzden pişmanız. Sorunun çözüme şeklinin sadece para almak ve parça değiştirmekten ibaret olması bizi üzdü ki bu şekilde bile sorun çözülmüyor.

Cevaplar

profile-icon Emre 05 Ağustos 14:17

Serviste sıkıntı olmadığını, istersek tamir ettirebileceğimi söylemenize sevindim, bu benim hiç aklıma gelmemişti. Sorunun çözülmeyeceğini ve ürününüzün arkasında durmayacağınızı bilmeme rağmen yine de buradan yazmayı denediğim için ben hatalıyım. Kısaca ürününüz kalitesiz. Oradan maaş aldığı için ürünleri savunmaya çalışan personelinize de ayrıca üzüldüm. Samsung mu? Tövbe, bir daha asla.

Samsung Logo Samsung 04 Ağustos 14:44

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler