Samsung Sözde Smart TV Ve Kötü Kumandası

Ali Ali01 Şubat 00:18

Ankara Ankamall AVM'den satın aldığım sözde Samsung Smart TV ve onun kafasına göre bozulan, çalışmayan ve TV'den soğutan sözüm ona Smart kumandasından bıkmış vaziyetteyiz. Akşamları 2 saat televizyon izleyelim diyoruz ancak TV kumanda bir çalışıyor bir bozuluyor. Pil mi değiştirmedik yok 2 tuşa aynı anda mı basmadık. Her yolu denedik ama artık her gün aynı şeyle uğramaktan bıktık.

Satarken binbir meziyetle dolu diye satılıyor ama kumandası bile günde 5 kez bozuluyor. Çok yakında televizyonu ve kumandasını alıp Ankamall'deki mağazanıza geri götüreceğim.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Ali 06 Şubat 12:59

Biraz önce sözde müşteri hizmetlerinde arandım. Tabi öncelikle sorulması gereken soruyu sorup "Garanti süresi bitti mi? " ardından evet cevabını alarak başından savuşturmaya bakan bir zihniyet. Ha bir de haklarını yemeyelim "Marka" değeri hizmetimiz çerçevesinde servislerimizde "ücretli" olarak hizmet verebiliriz denildi. Marka değerine ücretli olarak sahip çıkmak gibi yersiz, çelişkili ve saçma sapan bir yaklaşım. Neyse bir kez daha Samsung markasından uzak durulması gerektiğini gördük!

Samsung Logo Samsung 01 Şubat 09:26

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler