07 Ocak
#11411761

Samsung Smart TV Netflix Açılmıyor!

Senelerdir kullandığımız Netflix uygulaması birden hata kodu verip açılmamaya başladı. Müşteri hizmetlerini aradığımda sorunun TV kaynaklı olmadığını söyledi. Netflix, TTNET ve biz günlerce o kadar uğraştık ki anlatamam. Tekrar Samsung'u aradım yapmış olduğum resetleme sıfırlama vs. tekrar yaptırttılar. Daha sonra uzaktan bağlanılacak denildi. Bağlanan arkadaşta fabrika ayarlarına döndürdü sonra tekrar sıfırlama vs. güncelleme kontrolleri yaptı ve sorunu düzeltemedi.


Ben Youtube.com'da aynı hata koduyla Samsung Smart Hub'tan uygulamayı kaldırıp tekrar kurunca düzeldiğini izlediğimi söylememe rağmen beni ciddiye almadı ve servis yönlendireceğini belirtti. Zaten Smart Hub'ı sıfırlayıp tekrar kurunca Netflix direk geliyor maalesef kaldırıp kurma şansım yok. Bunun için bir şey yapamam dedi. Servis yetkilisi geleceği gün aradı ve geldiğinizde düzeltebilecek misiniz dediğimde tabii ki dedi. Fakat uzaktan bağlanan arkadaşla aynı işlemleri gözümüzün önünde yaptı ve birisini aradı sürekli. Yapamıyordu düzeltemiyordu. Telefondaki kişi ana kart değişecek dedi. O da bize aktardı. Fiyat 900 TL. Biz şaka olmalı dediğimizde gayet soğuk ve ilgisiz servis yetkilisi siz bilirsiniz diye saygısızlık yaptı. Başka hiçbir diyaloğa açıklama zahmetine girmedi.


Çözüm bulamadık ana kart değişecek diyemez tabii. Diğer uygulamalar çalışıyorken sadece Netflix uygulaması açılmıyor diye ana kart değiştirilmek istenmesi bu marka için bir sorumsuzluk. En son S9 Plus aldım, eşimde ben de son çıkan akıllı saatlerinizi aldık beyaz eşyamızı yenileyip Samsung bakıyorduk ama asla ve asla bu bilgisizlik ve gördüğümüz kötü muameleden sonra yanından önünden geçmeyeceğiz. Boşu boşuna utanmadan bir de 50 TL servis ücreti aldılar.

İşıl İşıl 10.165 Okunma 4
Yorum Yap

Cevaplar

  • İşıl09 Ocak

    Bu kadar vasatlık kalitesizlik görmedim ben hiçbir firmada. Benim sorunumla dahi ilgilenmedi, mantıklı bir cevap veremedi. Sadece robot gibi aynı şeyi tekrar etti. Servis uzaktan bağlanan arkadaşla aynı işlemi yaptı üstelik beceremeyip telefonla birini aradı ben neden servis ücreti veriyorum dediğimde prosedür vs. Dedi. Üstelik neden sadece bir uygulama için 900 TL ana kart değiştiriyorum mantıksızlık bu buna başka çare bulunması gerek dediğimde yine çare bu dendi. Neden çare bu. Bana birisi teknik detay verebilir mi? Bari yalandan da olsa yaşamış olduğunuz durum sebebiyle ve servisin tutumu sebebiyle özür dileriz deseydi. Haram olsun 50 TL servis ücreti. Bu kadar üçkağıtçılık vasat firmalarda bile yok. Utanmanız kalmamış. İstiflerini dahi bozmadan müşteri memnuniyeti diye bir şeyden haberi olmayan bu markadan sakın bir şey almayın benden söylemesi...

  • Samsung Temsilcisi07 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları