19 Ekim 2018
Yorum Yap
#11049778

Samsung Servis Sıkıntısı!

Yaklaşık 2 hafta önce bulaşık makinem (dw-fn310t) “h yazıp 1’den 24’e kadar sayıp tekrar başa dönen bir hata verdi. Bunun üzerine Bolu Samsung servisini çağırdık. Gelen yetkili arkadaş servis formuna he hatası yazıp su motorunun ve devir daim pompasının arızalı olduğunu söylediler. Servisin fiziksel bir kontrol yapmaması ve internette “he” hatasının ısıtıcı arızası olması, bana güven vermeyerek bir özel servis çağırdım. Özel servis yaptığı kontrolde devir daim pompası ve su motorunda bir arızanın olmadığını hatta yaptığı akımölçer tespitiyle ısıtıcının ve diğer parçaların sağlam olduğunu arıza varsa termostat rölesi ya da elektronik kartının arızalı olabileceğini Düzce Samsung yetkili servisi ile teyit etti. Bunu üzerine Samsung çağrı merkezine şikayet kaydı bıraktım bunun üzerine Bolu servisi bana ulaştı, arızanın zamanlama tuşunun basılı kalmış olabileceği ya da elektronik kartın bozulmuş olabileceği söylendi bunun üzerine makineyi teslim almak için geleceklerini belirttiler hafta başından beri makineyi almalarını bekliyorum.
Şikayetim;
*İlk seferde yetkili bir servis bu hata kodunu nasıl yanlış yorumlar? Basit bir özel servis bile açıp fiziksel kontrol yapıp bu hata kodunun farklı bir şey olduğunu anlayabiliyorsa yetkili servisin yetkinliği beni şüpheye düşürmektedir.
*Samsung müşteri hizmetlerine açtığımız bir şikayeti sizler neden kontrol etmezsiniz ne durumda diye. Çünkü ben serviste bir muhatap bulamıyorum herkes bir başkasının numarasını veriyor. Kaç kişi ile görüştüm en sonuncuda telefonu açmıyor.
*Bir makineyi servise aldırmak gerçekten bu kadar zor olmamalı. Sürekli oyalanarak mağduriyetimi ve sinirimi artıyorlar.
Sonuçla kendimi fanatik bir Samsung müşterisi olarak görürken evdeki tüm ev eşyalarım, telefonlarım, tablet, PC ve telefonlarım Samsung iken, bence bir marka sadece satışı ile değil satış sonrası hizmeti ile büyük bir marka olur lütfen bir markaya yakışan davranışı sergileyin ve çözüm bulun.

Yalçın Yalçın 3.182 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Samsung Temsilcisi19 Ekim 2018

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları