10 Ekim
#12755885

Samsung Qe55Q7 QLED TV Sorunları!

26.06.2017'de Çağdaş Holding Bodrum Samsung mağazasından qe55q7cam QLED TV satın aldık. 6 ay geçmeden ekranın alt kısmında ciddi bozulmalar meydana geldi. Paneli hatalı diyerek garanti kapsamında değişim yapıldı. Paneldeki benzer sıkıntı bir ay önce tekrar başladı.


Ürünü satarken 10 yıl panel garantisi verilmişti. Servisi aradığımızda TV' nin sorunlu yerinin fotoğrafı istendi. Fotoğrafı çekip gönderdiğimizde bunun garanti kapsamına giremeyeceği, televizyon garantisinin iki yıl olduğu ve 6000 TL kadar bir tutarla tamir edilebileceği söylendi ve ilgilenilmedi. Ürünün arızasının ne olduğu, bunun garanti kapsamına giremeyeceği ‘ürünü yerinde görmeden’ bir fotoğrafla anlaşıldı!


Üstelik daha önce aynı sorun, aynı şekilde Panel garanti kapsamında değiştirilmişti. Yazıklar olsun Samsung Türkiye. Televizyonu alındığı günden beri yerinden bir santimetre bile kıpırdatmadık, silerken bile son derece dikkatli kullandık.


Satarken her şey mükemmel ama en ufak sorunda kullanıcı hatası var diyorlar. Bundan sonra asla Samsung kullanmayacağız.

İlker İlker 1.952 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Samsung Temsilcisi10 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları