05 Şubat
Yorum Yap
#11543414

Samsung Müşteri İlişkileri Daha Kötü Bir Firma Daha Yok!

2 yıl önce Samsung 140 ekran 4K UHD kavisli TV aldım. Neredeyse 1 yıldır üründe ekranda mavilik ve bazen görüntü gelmeme sorunu vardı defalarca müşteri hizmetleri teknik ekip arandı ve her seferinde tarafımıza verilen bilgi ''Görüntü ayarlarına girin, görüntü testi yapın'' gibi anı kurtarmaya çalışan ''güya yardımlar'' oldu. Bu mavilik hiçbir zaman geçmedi ve en sonunda TV komple görüntü vermemeye başladı garantisi bitti ve servisi aradığımızda ücretli servis geleceği çünkü garantisi olmadığı söylendi. Garantisi devam ederken aradığımızda hep testte bir şey çıkmıyor tamam sorun yok dendi fakat nedense garanti bitince hemen ücretli servis gönderebiliriz dendi.


Gelen servis elemanı kart arızalıysa 900 TL ekran gittiyse 3300 TL'dedi yani toplamda 4200 TL'ye mal olacak ve ben bu televizyonu 2 sene önce 3600 TL aldım. Kesinlikle ömrüm boyunca bir daha Samsung'un bilekliğini dahi hiçbir şeyini almayı düşünmüyorum. Televizyonu da çöpe atacağım. Bu gönderinin altına da gerekli bilgiyi şuradan alabilirsiniz deyip yalandan numaranızı vermeyin. Sadece adınız var başka hiçbir şeyiniz yok çok üzüldüm sizin adınıza insanları enayi yerine koymayın; siz bir teknoloji firması bir markasınız.

İlker İlker 4.825 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Samsung Temsilcisi05 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları