15 Şubat
#11590242

Samsung Montaj Ekibi Ürünü Kuramadı!

Samsung ankastre mikrodalga smg22m8054ak modelini yeni satın aldık ve Samsung yetkili servisi gelip ürünün çok yeni olduğunu ve henüz bir eğitimi olmadığını söyleyerek ürünü kurmayı bilmediğini iletti. Ürün için ayrılan ankastre yerine ürünü koydu ve birkaç görüşme sonucu ürünün buraya uygun olmadığını kuramayacağını marangoz çağırıp dolabı mikrodalgaya uyumlu hale getirmemizi söyledi. Oysa ki dolaptan daha önce Bosch marka ankastre mikro dalga çıktı gayet uyumlu ancak kendi bilgisizliğini bu şekilde ileterek kurulum yapmadan gitti.


Samsung mağaza personeli ile görüştüğümde ürünün ankastre uyumlu ve standart ölçüde olduğunu iletti kurulumu bilmeyen bir personele denk geldiğimizi iletti. Gelen personel ürünün kutusunu vs. her şeyi yırtarak açtığı için ürün iadede sorun yaşıyorum. Ayrıca ürünün montajını bilmediği için ürünü tak çıkar oldukça yıprattı. Montaj bilgisi olmayan acemi personel yüzünden oldukça sorun yaşadık. Ürünün düzgün bir şekilde montajının yapılmasını bir türlü başaramadık. Teşekkürler Samsung montajdan bir haber personel yönlendirdiğin için.

Eda Eda 3.013 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Samsung Temsilcisi15 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları