09 Ekim 2018
Yorum Yap
#11003841

Samsung Kullan At Makine Mi Üretiyor?

Yaklaşık 4 yıl önce almış olduğum Samsung marka bulaşık makinemiz cumartesi gecesi cihazın alt kısmından makine çalışır haldeyken su gelmeye başladı. Cihazı kapatıp suyun nereden geldiğini tespit etmeye çalıştık. Hortumun pis su giderinin tıkanmış olabileceğini düşündük, temizledik. Hortumu yerine taktık ve makineyi çalıştırdık. Aradan bir süre geçtiğinde tesadüfen mutfağa girdiğimde makineden keskin bir koku ve ardından kıvılcım çıktığını görünce derhal makineyi kapattım. Bu arada makinenin içinden çok kötü bir koku ile birlikte duman çıkmaya başlamıştı.


Müşteri hizmetlerini hafta sonu olduğu için kapalı olduğunu düşünmüştük ama yinede bir şansımızı denemek istedik ve Samsung müşteri hizmetlerini aradık. Telefonda çok ilgilenir gibiydiler, çünkü çok büyük bir tehlike atlatmıştık; önce sevindik ne güzel bizimle ilgilendiler diye düşündük. Sabah ilk servisi yönlendireceklerini canımıza malımıza zarar gelip gelmediğini defalarca sordular. Eşimle ben çalıştığımız için 11:30 gibi gelen servis yetkilisini annem karşıladı, benimle telefon görüşmesi yaptılar, su akıtmadan dolayı ana kartın ve motorunun yandığını (su borusunu ana kartın üstünden geçirmişler bunu biz bilemeyiz ayrıca) ve 1300 TL masraf olduğunu söylediler. Ana kartın veya motorun yanmış olacağını bizde tespit ederdik çünkü makinenin ışıkları yanmıyordu, hiçbir işlem yapmadan sadece geldikleri için 50 TL servis ücretini alarak evden ayrılmışlar. Parayı alma şekilleri de ayrı bir konu.


Bunun üzerine Samsung müşteri temsilcilerini tekrar aradık mağduriyetimizi belirttik, size konu ile ilgili dönüş yapacağız dediler, ama henüz arayan yok. Şimdi Samsung yetkililerine soruyorum


1- su kaçağı olabilecek bir bölgeye ana kart konması ve hiçbir yalıtım yapılmaması veya hatalı yalıtım yapılması bir tasarım hatası değil mi?
2- fabrikasyon bir hatadan kaynaklanan ya da tasarım hatası yapılan bir üründe garanti kapsamı ne derece önemlidir
3- makine 3-5 sene ömürlü üretilip kullan at mantığıyla mı üretildi
4 - eşdeğer sıfır makinelerin fiyatları 1500-1600 TL olan bir ürünün, tamir masrafı 1300 TL olması ne kadar mantıklı. Böyle bir fiyat verilmesi siz bunu atın başka alın demek olabilir mi?
5 - varsayalım 1300 TL vermeyi kabul edip parçaları değiştirttik. Su ile temas edebilecek bir ana kartı olan makine size ne kadar güven verir ve bir daha olmayacağının garantisini verebilir misiniz?


Bu sorular ışığında Samsung'dan bulaşık makinemin eşdeğer bir makine ile değiştirilmesini bekliyorum.

Metin Metin 2.355 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Metin19 Ekim 2018

    Samsung işi standarta bağlamış ve kopyala yapıştır yöntemiyle tüm şikayetlere aynı cevap. Geçen süreçte hiçbir çözüm yok öylece bekliyoruz. En son Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaptık bakalım bir sonuç alabilecek miyiz.

  • Samsung Temsilcisi09 Ekim 2018

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları