Toplam çözüm sayısı
..
Samsung ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Caner'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi

Yeni karşılaştırma

ile

Samsung Klima Soğutmama Ve İstanbul Ataser Servis Sorunsalı!

3890görüntüleme
Caner
Caner 03 Ağustos 21:57
Samsung Klima Soğutmama Ve İstanbul Ataser Servis Sorunsalı!
Samsung Klima Soğutmama Ve İstanbul Ataser Servis Sorunsalı!
Samsung Klima Soğutmama Ve İstanbul Ataser Servis Sorunsalı!
videoplayer-icon

Mayıs 2021'de aldığımız Samsung klima serüvenimizi bütün yaz işkence çekerek Ağustos 2021 itibariyle mahkemeye taşımaya karar verdik. 

Detay; - Mayıs 2021'de Samsung AR12RSWXBWK/SK 12.000BTU klimayı aldık. Piyasadaki klimalara göre oldukça pahalı olduğunu ve iyisi olsun diye tercih ettiğimizi belirteyim.

- Yetkili servis (İstanbul Ataser ® Klima) ilk kez kurup, çalıştırdıktan 10 saniye sonra, iç üniteden çok yüksek sesler geldi. Bu nedir dediğimizde, "hazır tesisat 18.000 BTU'luk, o yüzden" dendi. "Soğuk da üflemiyor" dediğimizde, "üflüyor, biz ölçtük" dendi.

- Tabii ki ne o ses daire tesisatından çıktı, ne de klima soğutuyordu. Çünkü ses boru çapı farkından kaynaklanan hafif "şırıltı, tıslama" sesi değildi. Her 30-40 saniyede bir, yanınızdaki kişiyle birbirinizi duymanızı engelleyecek kadar yüksek bir kompresyon sesiydi. Yetkili servis gittikten sonra tüm gün klima çalıştı. Ertesi gün sesler daha da arttı ve klima normal vantilatör gibi üfleme yapıyordu.

- Servis 7-8 kez geldi gitti, ev kirlendi, yaz sıcağında biz kavrulduk, 5 liraya aldığımız klima 8 lira oldu, vesaire. Servis sürekli "sorun borularda, oda çok büyük, ev güneş alıyor" gibi tabii ki doğru olmayan argümanlar sundu. Nihayetinde klimayı söküp, yerde çalıştırdılar ve yerde de ses çıkardı ve soğutmadı.

- Samsung genel merkez aracılığıyla değişimini talep ettik, stoklarında olmadığı için Bize Satın aldığımız klimadan da ucuz modeller önerdiler, kabul etmedik vesaire derken 10 gün daha oyalandık ve sonunda AR12AXAAAWK/SK model klima ile değişimini sağlayabildik. Şunu belirteyim, bu klimanın fiyatı bizim 50 yıllık hatırı sayılır Türk markamızın 24.000BTU klimalarından daha pahalı.

- Klima geldi, bu kez hemen yerde testini yaptık, ses yoktu ve dış ünite de odanın içerisinde olduğundan odayı soğutuyor mu diye test edemeyeceğimiz için taktırdık. Klima takıldı, tüm gün çalışmasına rağmen dışarıda hava 30 derece, odanın içi en düşük 28 dereceye iniyor. Samsung'un 12.000 BTU'daki en pahalı kliması vantilatörler gibi üfleme yapıyor.

- Bu süreçte dahili tesisattan çok şüphelendikleri için biz boşuna ücret ödeyerek tesisatın da kaçak / kırık testini ve vakumunu yaptırdık. O da sorunsuz çıktı. Toplamda 10-12 kez servis gelip gitti.

- Sonunda para iadesi talep ettik, fakat servis (İstanbul Ataser) her şey normal dediği için Samsung merkez, iade talebini reddetti.

Samsung Logo
Samsung04 Ağustos 09:02

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Caner
Caner05 Ağustos 16:30

Şikayeti okuyan tüketiciler için bilgilendirme: Samsung iadeyi yapmayacağını bildirdi. Tüketici Mahkemesi'ne gerekli başvuruyu yaptık, süreç devam ediyor. Bir de sadece iade için değil, manevi tazminat davası açmayı düşünüyorum. Samsung klima soğutmama şikayeti olan tüketiciler bana ulaşırlarsa topluca bilirkişi tetkiki ve tazminat sürecini yürütürüz.

  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile