Samsung Klima Montajı!

Emrah Emrah 1 yıl önce

Samsung klima aldım montaj sırasında kırılan klima kasasının müşteri temsilcisi ve servisin ücretli olarak değişeceğini söylüyorlar üstelik garantili sıfır 3 - 4 aylık klima. Servisi taktığı klimanın yaptığı montaj sırasında kırdığı parçanın parasını istiyorlar. Fotoğrafı ekledim.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Emrah 1 yıl önce

Merhaba ayrıca ünal şensoylar servisiniz fabrikasyon hata olduğunu iletmektedirler bunun cezasını müşteri mi çekçesi gerekmektedir.

profile-icon Emrah 1 yıl önce

Merhabar müşteri temsilcisi ile sabah görüştüm her şeyi anlattım montaj sırasında kırılan parça için servis ücretli dedi bize diyor başka bir şey demiyor. Yani müşteri temsilcisi bana çözüm yaratmıyor 2 gün önce de çamaşır makinesi aldım pişman olmak istemiyorum montaj için gelen ünal lensoylar servis kırdıklarını kabul ediyor ama ücretli değiştiiririz diyorlar bu nasıl işleyiş anlamıyorum lütfen çözümlemlenmesi için yardım ve desteklerinizi rica ederiz. Saygılarımla.

np_image1 Ekli Görsel Var
Samsung Logo Samsung 1 yıl önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Eyup 1 yıl önce  

    Emrah Bey merhaba öncelikle Teknik Servis Yetkilisi olduğumu belirtmek istiyorum. Şikayette bulunduğunuz konuya gelecek olursak klimanızın kırık diye tabir ettiğiniz bölüm klimanızın sağ alt yan, sol alt yan ve sağ tam altta olmak üzere 3 yerden boru çıkışı verilmesi adına tasarlanmış ve montajı yapılacak yere göre boru çıkışı için düzenlenmiştir. Klimanızın 2017 yılında ilk kurulumunda boru çıkışının uygun görüldüğü sol taraftan çıkış verilmiştir. Servisimizden talebiniz doğrultusunda 2018 aralık 2. Kurulumunda boru çıkışı sağ taraftan olması gerektiği için klimanızın sağ kapakçığından çıkış verilmiştir. Diğer tüm markalarda Klimalar bu şekilde şeklide tasarlanmış ve sizin ki 2. Kurulum olduğu için görsel olarak bu sorunu yaşamaktasınız. Gerekli bilgi tarafınzada iletilmiştir.

    np_image1 Ekli Görsel Var

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler