Samsung Kablosuz İnternete Devamlı Bağlanıyor Diye Satıldı

Ramazan Ramazan26 Temmuz 14:54

Bu TV yi 21 Eylül 2012 de 159982 no lu fatura ile Afyonkarahisar ikbal tesislerindeki Teknosa'dan aldım. Bu TV'yi ; dahili uydu alıcılı, kablosuz internete bağlanan Smart özellikli diye aldım. Ama yaklaşık iki yıl sonra internete bağlanmamaya başladı ve halen bağlanmıyor. Yetkili servise sorduğumda ' bu TV'lerin iki yıl internete erişiminin olduğunu, iki yıl sonra ücreti ile Smart uydu alıcısı alıp bağlanabileceğimi ' söyledi. Buna çok şaşırdım. 

Alırken belirtilen bu özelliklerin bir süre sonra kullanılamayacağını belirtselerdi böyle bir TV satın almazdım. Bu Samsung firmasının böyle aldatıcı özellikli bir ürün satacağına inanmak istemiyorum. Bu mağduriyetimin giderilmesini istiyorum. Bu markaya yakışmıyor diye düşünüyorum. Bu TV'den sonra aldığım Samsung çamaşır makinesi, klima gibi ürünlerden de inşallah pişman olmam. 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Samsung Logo Samsung 27 Temmuz 08:57

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler