23 Temmuz
#12312903

Samsung Garantisi Olan Bozuk TV İçin Bir Kez Bile Aranmamak!

Buraya otomatik cevap atan Samsung bir kez bile aramadı! 1 yıllık Samsung ue-58j5270 58" 148 ekran uydu Smart TV var. Normal çalışırken birden ekran kararma yapmaya başladı. Servisi çağırdım aldılar götürdüler bir sorun yok diyerek getirdiler. Getirdikleri gibi sorun devam edince tekrar aldılar götürdüler bu sefer ana kartta sorun olduğunu fark edip ana kartı değiştirip getirdiler.


Getirdikleri gibi aynı sorun devam etmeye başladı. Ne yapacağımı şaşırdım TV'ye Play Station ve laptop gibi cihazlar bağladığım için olabilir dediler. Halbuki bu sorunlu TV servisteyken Samsung marka başka TV'yi aynı kullandığım HDMI kablolar, laptop ve Play station ile bir hafta denedim bir sorun yok.


Başka marka ile denedim sorun yok. Bu kez TV'ye HDMI bağlamanın ne sorun yaratabileceğini anlamama rağmen bu sorunlu TV'yi başka odaya aldım ve sadece TV'ye bağladım HDMI olmadan farklı bir cihaza bağlamadan fakat yine aynı sorun. Bu kez TV'ye hiçbir şey bağlamadım sadece USB taktım yine görüntü gidip geliyor TV'yi kullanamıyorum. Ses var ama ekran bir geliyor sonra gidiyor. Videoya çektim. Hepsinin görüntüleri var TV'nin modeli de görünüyor. Garanti belgesi var. Servisten arkadaşların tanıklıkları ve bilgileri var. Samsung'daki arkadaşlar rica etsem yardım eder misiniz? Garantim devam ediyor ama TV bildiğin bozuk!

Ali Ali 1.243 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Samsung Temsilcisi23 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları