07 Mayıs
Yorum Yap
#10411762

Samsung Garanti Süresinde Tespit Edilemeyen 42F5500 Arızası!

Samsung 42f5500 model televizyonum garanti süresi içerisinde kendiliğinden açılıp kapanmaya başladı. Garanti süresinde ayda bir kez yaptığı arızayı garanti bitiminde aynı gün içerisinde defalarca yapmaya başladı. Servis bu kez aynı arızayı tespit etti. Ana kart arızası olduğu söylemekte ve 550 TL talep etmektedir. Zamanında tespit edilemeyen arıza için talep edilen fiyat çok yüksektir. Samsung'un yardımcı olmasını talep ederim.

Seckin 1.973 Okunma

Cevaplar

  • Seckin13 Mayıs

    Firmanız onarım maliyeti konusunda ne yazık ki yardımcı olmadı. Fiyatların fabrika tarafından belirlendiğini söylediler. Fiyatı belirleyen firma ise indirim yapacak olan da kendileridir. Üstelik garanti suresinde ariza, servis tarafından tespit de edilemedi.

  • Samsung Temsilcisi07 Mayıs

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler