Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Samsung Galaxy Buds2 Kronik Arızası, Kusuru, Tamir Olmaması, Çözümün Olmaması

Onur
15 Haziran 16:03
260

20 Aralık 2021 tarihinde Galaxy Buds2 Kablosuz Kulaklık (Beyaz) siparişi verdim ve ürünü teslim almamdan sonraki her telefon görüşmemde insanlar "Ha?", "Hı?", "Höğ?", "Ney?", "Anlamadım?", "Telefonun mu çekmiyor?" şeklinde tepkilerle alfabeye yeni kelimeler katacak seviyeye geldiler. Samsung telefon kullandığım için uyumlu olması ve daha doğru olacağını düşündüğüm için Galaxy Buds2 cihazını almıştım ancak o kadar pişmanım ki. Ürünü servise gönderdiğimde iki kulaklığın da değiştiğini içeren bir yazı ile ürünü tekrar teslim aldım. Ancak "Sesini anlamıyorum!?" tepkileri istisnasız devam etti.

Geçtiğimiz günlerde Samsung ile yazılı iletişime geçmemin ardından, müşteri hizmetlerinden hesap sorar gibi "Zamanında bir kere göndermişsiniz, tekrar niye göndermediniz?" şeklinde bir soru içeren bir telefon aldım. Konuştuğum beyefendiye o dönem şahsi değil kamusal bir dönemin içinde olduğumu anlattım. Samsung yetkilileri dilerlerse kaydı dinleyebilirler. Ki ben servise gönderip günlerce bekledikten sonra bana ikisi de değiştirildi diye gönderilen ama hala bozuk olan kulaklığı bir kere daha göndermek niyetinde "normal şartlarda" da istekli olamam.

Aradan o kadar zaman geçti ve "hala" "her" telefon konuşmamda Bluetooth kapat, kulaklıkları kulağından çıkar, cebine koy, telefonu öyle aç, konuş, konuşman bitsin, tekrar Bluetooth aç, kulaklıkları cebinden çıkar, cihazı Bluetooth üzerinden eşle, kulağına tak, ve ardından aldığın andan itibaren devam eden, kulaklığın canı ne zaman sıkılırsa 2 hafta ya da 1 ay boyunca devam eden sol kulaklıktan gelen 5 saniyede bir sinek vızıltısı gibi sesi dinlemeye durmaksızın devam et! Hem de aralıksız!

Sene 2024, uzaya insan yolluyoruz ve ben Samsung telefon kullandığım için tercih ettiğim Samsung Galaxy Buds2 cihazım ile 2 yıldır telefon ile görüşme yapamıyorum. Anlaşılması için: Ben 2 yıldır hiçbir şekilde Galaxy Buds2 cihazım ile telefonda konuşamıyorum. Ben telefon konuşması gerçekleştiremiyorum. Kulaklığım ile.

Her konuşmayı yapmak istediğimde yukarıdaki kısır döngüyü gerçekleştirmek zorunda kalıyorum!

Hem günlerce beklediğim ve ikisinin değiştiği iddia edilip aynı sorunu olan cihaz tekrar geldiğinde ben neden tekrar göndermek isteyeyim, belirttiğim özel durum olmasa dahi.

Haliyle aradan zaman geçtiği için de ben bu sefer servis ücreti verip yine değiştiği iddia edilecek olan ürüne garanti süresi sebebiyle ücret ödemek istemiyorum. Telefonda da olduğu gibi nasıl yardımcı olamayacağınızı anlatacaksanız aramayınız.

Samsung Galaxy Buds2 Kronik Arızası, Kusuru, Tamir Olmaması, Çözümün Olmaması
Samsung Galaxy Buds2 Kronik Arızası, Kusuru, Tamir Olmaması, Çözümün Olmaması
15 Haziran 16:10 (Şikayetten 6 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Samsung Galaxy Buds 2 Şikayetleri

Samsung Buds2 Kulaklıktan Islık Gibi Ses Geliyor

Yağmur
05 Temmuz 23:58
303
1

Samsung Buds 2 Sol Kulaklık

Cennet
04 Temmuz 19:19
247
Samsung Buds 2 Sol Kulaklık

Samsung Galaxy Buds2 Ses Sorunu

Gamze
15 Haziran 02:36
251
5
Çözüldü

Samsung Bluetooth Kulaklık Ses Sorunu

Fatma
01 Haziran 23:04
102
"Sorunun çözümü ile ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Umarım tekrar aynı sorunla karşılaşmam"
Samsung Bluetooth Kulaklık Ses Sorunu
Samsung Bluetooth Kulaklık Ses Sorunu
Samsung Bluetooth Kulaklık Ses Sorunu

Samsung Galaxy Buds 2 Mikrofon Sorunu

Merve
30 Mayıs 08:50
77
Tüm Galaxy Buds 2 Şikayetlerini Gör
Benzer Şikayet Yaz
Samsung Kategorileri