10 Aralık 2013
Yorum Yap
#2162431

Samsung Buzdolabımın Kapı Kolu Elimde Kaldı!

Yaklaşık 7 ay önce 2200 TL verip Samsung buzdolabı aldım. Ağustos ayında 85-90 TL arası bir ücret verip garanti süresini uzattım. Satışta ve kurulum esnasında gayet güzel bir ilgi ile karşılaştım. Yaklaşık 3 ay önce buzdolabını açarken kapı kolu elimizde kaldı ve kolu tutan tırnaklardan birkaç tanesinin kırıldığını gördüm.


Samsung çağrı merkezine şikayetimi bildirdim ve Diyarbakır'daki tek servis eve gelip buzdolabına bakıp "kullanıcı hatası" diyerek 220 TL verip kapıyı değiştirmemiz gerektiğini söyledi. Ben de ilk andan itibaren kapı kolunda boşluk(gevşeklik) olduğunu söyleyince" zaten hepsinde bu boşluk olur " dediler. "kapı kolu çok çürük" yapılmış. Sorun giderilene kadar hakkımı arayacağım.

A.hamit A.hamit 616 Okunma

Cevaplar

  • Samsung Temsilcisi20 Aralık 2013

    Kullanıcımız ile konu hakkında görüşülerek, gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Değerli müşterimiz, Samsung ürünleri hakkında sormak istediklerinizi 444 77 11 numaralı hattımıza ya da www.samsung.com.tr internet sitemizde "Bize Ulaşın" bölümüne iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Samsung Çağrı Merkezi

  • Samsung Temsilcisi10 Aralık 2013

    Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz şikayetiniz ile ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır. İncelemelerin sonucu hakkında tarafınıza kısa süre içerisinde bilgi aktarılacaktır. Samsung Ürünleri hakkında sormak istediklerinizi 444 77 11 numaralı hattımıza yada www.samsung.com.tr internet sitemizdeki "Bize Ulaşın" bölümüne iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Samsung Çağrı Merkezi.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler