10 Aralık 2019
#13184811

Samsung Buzdolabı Arıza Tekrar Ediyor!

2013 yılında aldığımız buzdolabımız ilk yılından itibaren arıza çıkartmaya başladı. İlk arızası dondurucu kısmının arkasında rezistans camının kırılması imiş ve bu arıza defaten tekrar ediyor. (Ön yüzde yer alan LED göstergelerde yanmayan kısımlar da var ama hadi onlar işlevi çok etkilemiyor diye üstünde durmadık), oluşan arızalar için Toplamda 6 kere yetkili servise başvurduk ve sorun her neyse tamamen çözemediler ve sürekli malzeme ve servis parası alınıyor. Artık yeter, kendi cihazlarını bilmeyen bir marka.


İnsanların 15, 20 yıllık buzdolapları sorunsuz veya basit bir iki arıza yaşayıp çalışmaya devam ediyor. 6 yılda toplamda bir buzdolabı kadar da servis ücreti ödedik ve buzdolabımız halen çalışmıyor.
Kurumsal bir firmaya yakışan servis geçmişi ve kayıtlarına bakıp bu garip duruma kökten bir çözüm önermektir. Belli ki makinanız sorunlu.

Mert Mert 3.219 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Samsung Temsilcisi10 Aralık 2019

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları