11 Temmuz
#12253081

Samsung Bursa / Yıldırım Yetkili Servisi Şikayeti

Samsung Bursa / Yıldırım yetkili servisi üzerine düşeni yapmıyor, ücretsiz kurulumları bile kağıda fişe ücretsiz kurulum yapıldı yazıp parça başı 60 lira para alıyorlar ve bunu fişe yazmıyorlar para aldık diye. Geçtiğimiz sene mayıs ayında Samsung'dan çeyiz seti aldık. Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, ankastre set. Fakat evimiz tadilat halindeydi kurulumu yaptırmadık. Bu sene evlendik ve bu mayıs ayında kurulumları yaptırmak istedik. Daha ön günlük evliyim ama sürekli ürünlerde problem yaşıyorum ve sürekli bir şeyler arıza veriyor. Önce bulaşık makinem 5000 TL'lik çeyiz setimi berbat bir hale getirdi ve mahvetti. Sırf Samsung yetkili servisten gelen arkadaşlar bulaşık makinemin ayarını yapmadıkları için ben 5000 TL'lik çeyiz setimi çöpe attım. Müşteri hizmetlerini aradım güya yardımcı olacaklardı ama asla yardımcı olmadılar. Yetkili servise yönlendirdi yetkili servisten bir hanımefendi aramış, tuz ve parlatıcı ayarını yaptık mı diye sordu. Hayır yapmadınız arkadaşlarınız geldiler ilk kurulum olmasına rağmen bizden hem parça başına 60 lira para aldılar hem de bulaşık makinemin musluğunu bile takmadılar, suçu getirin taksın benim işim değil dediler ayar da yapmadılar, içindeki tellerini bile takmadılar yerlerine ve hiçbir ürünün kullanımını anlatmadılar.


Buzdolabımın kolunu bile geçirmek için 60 lira istediler ve aldılar fakat bunu fişe ücretsiz kurulum yaptık diye yazdılar, dedim. Sizin bulaşık makinesi ayarı yapmamanız yüzünden benim yemek setim mahvoldu, diye belirttim. Fakat hanımefendi bunun karşılığında gelirsek bu defa da parça başı 70 lira alacağız. Parlatıcı ayarından kaynaklı bir sorun var ve 70 lira verecekseniz gelelim dediler. Ben de tepki gösterdim, bu ayarı geldiğinizde benden para almanıza rağmen yapmayan sizsiniz ve sizin hatanızın bedelini yine mi ben ödeyeceğim, dedim. Bunun üzerine bana bağırmaya başladı yetkili servisteki hanımefendi, sonra da telefonu suratıma kapattı. Müşteri hizmetlerini aradım şikayet ettim onlar da aynı tavrı sergiledi. Bunu söylememe rağmen hiçbir işlem yapmadılar ve göz yumdular bu haksızlığa. Şimdi de ankastre setimin davlumbazı daha ilk kullanımda arıza verdi, çalıştıramıyorum. Dokunmatiğine basıyorum fakat açılmıyor, çalışmıyor. Ben kimden yardım isteyeceğim peki? Samsung ürünlerini güya 5 yıl garantili aldım ama hiçbir arıza nedense garanti kapsamında değil. İlk kuruluma da parça başına 60 lira ödedim. Sonraki ürün arızalarına da benim hatamın olmamasına rağmen şimdi 70 lira istiyorlar. Nerede kaldı garanti? Yazıklar olsun.

Neslihan Neslihan 3.372 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Neslihan13 Temmuz

    Samsung dw60m5030fw bulaşık makinesi aldık. Daha on günlük evliyim. Bulaşıkları üç defa makineye atma şansım oldu üçünde de aynı sorun. Bulaşıklar puslu, lekeli, şu damlacık lekeleri ile çıkıyor. En iyi tuzu, en iyi patlayıcıyı, en iyi tabletleri kullanıyorum. Ben sadece bu temizlik ürünlerine 150 lira para verdim sırf bana dönüpte sorun yaşarsam sizin hatanız kötü temizleyiciler kullanmışsınız demesinler diye ama sonuç yine hüsran. Dandik makine kullanıcıları en mükemmel sonucu alırken ben güya en iyisi olsun Samsung olsun dedim iki katı para verdim şu an paramla rezilim. Her şeyimizi tüm çeyiz setimizi Samsung aldık. Yazıklar olsun. Müşteri hizmetleriniz bir halta yaramıyor. Yardımcı olmuyor. Teknik servis diye piyasaya sürdüğünüz adamlar beş kuruş etmiyor. kaba saba nezaketsiz insanlar. Ancak gelip para tırtıklasınlar. Her gelişlerinde 70 lira alsınlar. Davlumbaz daha ilk kullanımımda çalışmadı, açılmadı. Canı ne zaman istrse o zaman çalışıyor davlumbazım. Ne kadar harika değil mi? Bulaşık makinem berbat yıkıyor, davlumbazım çalışmıyor. Ama neymiş en iyisini aldık Samsung aldık. Paramızla rezil olduk. Çözüm ekibi diye konuşuyorsunuz sizin çözüm ekibiniz bir halta yaramıyor. Ancak göz yumsunlar bütün mağduriyetlerimize. Bin pişmanım Samsung'u tercih ettiğim için. Alanın aklı yok. Her önüme gelene de söylüyorum bunu. Samsung pişmanlıktır. Çözümü yok, müşteri memnuniyeti yok. Garanti diyorsunuz ama servis her gelişinde para alıyor bizden. Nerede kaldı garanti. İlk kuruluma bile Türkiye garantili ana bayiden aldığım samsungların kurulumu için para verdim parça başı 60 TL Bursa/ Yıldırım Samsung servisine. Yazıklar olsun size. Bin pişmanım Samsung aldığım için. Sırf sizin ve teknik servislerinizin bu tavrı yüzünden TV mi Vestel aldım. Aynı kulvardaki Samsung TV 6500 TL iken Vestel'den 3400 e aldım. Şu an o kadar memnunum ki. Adamların servisi gece 11 de görüntülü arama ile sorunumu çözdü. Servis geldiğinde de bir kuruş para almadı. Sizin servislerinizin yaptığını yapmadı. Benden ne ilk kurulumda ne de sonraki problemlerinde para almaya çalışmadı. Çözüm odaklı çalıştılar hep ve garanti kapsamı dedikleri şeye her şeyi dahil ettiler. Samsung gibi yapmadılar. Güya 5 yıl garantili ürün aldık ama her şey garanti kapsamı dışında ve parça başına 70 lira vermemiz lazım. Böyle saçmalık olamaz. Keşke hepsini Vestel alsaydım. Bu kadar rezil olmasaydım Samsung alarak. Yazıklar olsun Samsung. Bundan sonra evime bir tane bile Samsung ürünü girmeyecek. Asla girmeyecek.

  • Neslihan11 Temmuz

    Evet cihazlarımızın hepsi Samsung Türkiye garantili. Buna rağmen bu mağduriyetleri yaşadık. Samsung'un kendi bayisinden aldık hepsini zaten.

  • Samsung Temsilcisi11 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları