27 Ekim 2018
Yorum Yap
#11081929

Samsung Bulaşık Makinesi Yanlış Parça Değişimi!

Geçen hafta Samsung bulaşık makinem arıza yaptı. Yetkili servisi arayıp servis çağırdım. Gelen görevli hemen motorun yandığını artık çalışamaz durumda olduğunu söyledi. Biz de motoru değiştirdik. Ertesi gün yine mutfağı su bastı ve tekrar çağırdık. Bu seferde su vanasında arıza olduğunu söyledi. Bunu da faturalandırmayacağını hata yaptığını o şekilde yapacağını söyledi. Bende motorun da bir arıza yok mu yoksa diye sordum onunda değişmesi gerekiyordu erkenden değiştik iyi oldu dedi. Daha sonra ben motoru tanıdığımız bir elektrikçiyle götürdüm. 2 saat boyunca test ettirdim ve motor 0 ayarında dedi. Bu sabah servisi aradım anlattım başıma geleni bizim servis elemanımız bozul dediyse bozuktur şeklinde saçma bir yorumla karşılaştım. Yetkili birinin aramasını istedim. Hala arayan soran yok. Samsung gibi bir markaya bu hiç yakışmadı gerçekten.

Esra Esra 952 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Esra30 Ekim 2018

    Tekrar merhaba, Hiçbir geri dönüş olmadı ayrıca çağrı merkezini arayıp yetkili ile görüşme talep etmeme rağmen kimsede aramadı. Lütfen mağduriyetimin acil giderilmesi istiyorum!

  • Samsung Temsilcisi29 Ekim 2018

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları