27 Kasım 2018
Yorum Yap
#11208061

Samsung Bulaşık Makinesi Arızası Servis Ve Firma İlgisiz

Yaklaşık bir yılı geçkin zamanda almış olduğum bulaşık makinesi ilk altı ayında arıza vermeye başladı. Öncesine de güzel yıkamama sorunu vardı. Servisle görüştüğüm de deterjan ayarı ve seçimini önerdiler. Onların dediğini harfiyen yaptım ve bir sonuç alamadım kullanmaya devam ettim ancak su gider yerindeki çelik filtre yeri paslandı. Servis geldi değişti bu arada yıkaması hala düzelmedi. Sonra tuzlu ve tuzsuz aynı şekilde kireç lekeli yıkamaya başladı. Servis geldi bir yerini değişti düzeldi dedi bir süre normal devam etti sonra yine düzgün yıkamamaya başladı. Bu arada servis ve müşteri hizmetleriyle görüşmelerimden yapıcı ve olumlu yaklaşımlar alamadım. Resmen makineden soğudum.


Ayrıca servis ve müşteri temsilcileri her biri ayrı şeyler söyleyerek beni oyalamaya başladılar. Defaatle konuşmalarımın dinlenip yetkili kişilerle görüşme talebim karşılanmadı. En son geçtiğimiz ay makine le arızası verdi ve servis tekrar geldi (sayısını artık unuttum). Makinemin değişmesi gerektiğini söylesem de inandıramadım kimseyi ve motorunun arızalı olduğunu söyleyip motoru değiştiler. Yıkama konusunda yine eski düzen devam ederken 25 Kasım günü tekrar le arızası veren makine için yine müşteri hizmetleri ve servisle muhatap oldum. Yine beni dinlemediler. Bugün yani salı günü servis gelecek dendi ama gelmedi perşembe günü geleceklermiş dendi ben elimde bulaşık yıkayarak en pahalısından aldığım makine sayesinde gayet güzel mağdur oldum.


En ufak bir art niyet olmadan makinenin arızalı ve değişmesi gerek desem de art niyetli olarak ön yargılı yaklaşım ve her seferinde aynı bir prosedür öne sürmeleri bana bu firmanın güvenirliğini yitirmemi sağladı. Biri diyor ki aynı yıl üç kez parça değişimi biri diyor ki iki yılda dört arıza biri diyor ki bir yılda aynı arızadan üç parça değişimi kime inanacağımı şaşırdım. Bir firma böylemi yapmalı hem de büyük firma aşırı derecede mağdurum ve artık makineyi yakmayı bile düşünüyorum. Eşimle aramız açıldı. Bu mu olmalı sonuç size soruyorum.


Evimde 8 adet Samsung var hiçbiri arıza vermemişken iyi firma diyorduk bilmiyorduk ki arıza ve mağduriyet konusunda ne olacağını. Tüm müşteri hizmetleri konuşmalarım kayıt ediliyorsa dinleyin. Teşekkür ederim sizlere artık Samsung'u bana sevdirmediniz başardınız.


Geri e-posta ürün desteği gönderin onayla Samsung© 2018 Samsung electronics co. Ltd. Tüm hakları saklıdır.

Ugur Ugur 2.953 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Samsung Temsilcisi27 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları