Samsung ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
6 Destekçi
  8 Yorum

Samsung Aldığım Televizyon Da Işık Bulutlanması Var!

3.543görüntüleme
Haluk
Haluk 20 Kasım 2020 16:00

 2 Ekim 2020 'de aldığım Samsung TU8500 65 inch serisi.  Televizyonda ilk aldığım birkaç gün hiçbir sorun yoktu, ama aradan 1 hafta geçti köşe ve üst orta kısmında ışık yansımaları gördüm sonra bir gün takip ettim TV çok çalıştıkça beliriyordu... Ve çağrı merkezini aradım. Sonra Çağrı merkezine şikayetimi bildirdim! Ama onlar bana bir süre daha izlememi söyledi.  Sırf iade talebim süresi geçirmem için!  

Sonradan fark ettim bunu, zekice 👏👏.  Çünkü iade süreci 30 gün! Ondan sonra servis kaydı açacaklarını söylediler ve bu arada bir aylık süreyi geçirdim... Televizyonda sıkıntı devam edince tekrar aradım! Ve servisi çağırdım geldiler, televizyonumu aldılar... Bir sonraki gün bir sorun yok diye geri getirdiler... Ve şikayetim hala aynıydı hiçbir sorun yok deyip geri getirdiler.

 Tekrar aradım, bildirdim! Çünkü büyük bir sorun bu! Çağrı merkezini yine aradım geldiler ve ekran resimlerini aldılar gelen şahıs elindeki ana kumanda ile kendince TV ekranına dinamik görsel v. S ayarlayıp beni aklınca yanıltmaya kafa karışıklığı yaratmaya çalışıyor.

Ya neyse sonraki gün servis beni aradı ve televizyonun değişimini istediklerini ama Samsung un mühendisleri değişimine reddettiğini bu cevapla geri döndüklerini söyledi.  Ben tekrar Samsung' u aradım ve bana yetkili bunun teknolojik bir hata olduğunu normal olduğunu söyledi.  

Samsung a. Ş telefon kayıtlarında görüşmelerimiz vardır. Eğer teknolojik bir şeyse, bu bir hatadır! Neden değişim yapmıyorlar? (ayrıca aynı TV 'nin 55 inch olanını arkadaşım aldı ve bayii deki 55 inch ekranda hiç böyle bir sorun yok ) ben! Neden? TV izlerken ekran ışık bulutlanması seyredeyim ki! Müşteri hizmetleri ; evet benim le konuşuyor ama, hiçbir olumlu bir şey yok.  Müşterisini zor durumda bırakan bir firmadan Alışveriş yapmak ister misiniz? Mağdurum bilginize...

Samsung Logo
Samsung20 Kasım 2020 16:38

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

  • profile
  • profile
  • profile
6 Destekçi
  8 Yorum

8 Yorum

Abdullah
Abdullah22 Kasım 2020 20:38
 

Haluk Bey öncelikle geçmiş olsun. Aynı sorun bende Samsung 55q70t TV modelinde var. Samsung yetkili servisindekiler kullanılan kaliteli ledlerden dolayı bu görüntünün çıktığını ve bunun bir sorun olmadığını söylediler. Umarım sorununuz çözülmüştür.

 1
Haluk
Haluk22 Kasım 2020 21:13
 

Teşekkürler Abdullah bey size de geçmiş olsun servis değişim istemesine rağmen reddettiler ve aynı seri TV de olup diğerinde yoksa bu aşırı teknoloji değil müşteriyle dalga geçmektir tabii ki eğer duyarlı olmazlarsa gideceğimiz yer belli.

Onur
Onur24 Kasım 2020 10:25
 

Ben de bundan 4 sene önce KS8500 almıştım aybi sorun bende de var ve bahane aynı bir çok kez servisle konuşmama rağmen bana dedikleri şaka gibi. "Ekran ışığını kısın 11. Seviyeden yukarı olursa LED'lerin kalitesinden dolayı ışık sızması olur" dediler

Onur
Onur24 Kasım 2020 10:27
 

Madem o kadar kaliteli LED taktınız ekran panelini de kaliteli yapsaydınız. Ya da LED seviyesi max. 11. Seviyede bitseydi. Nerede canlı renkler, dinamik ışıklı ekran? Ben kalitesiz bir televizyona 4 sene önce 4500 TL para saydım. Yazıklar olsun.

Haluk
Haluk24 Kasım 2020 11:57
 

Onur bey sikinti zaten başlı başına TV nin kendisi eğer bu hatayı veriyorsa düzeltecekler bir de bütün TV lerde yok bu hata kiminde var kiminde yok o nasıl oluyor

Deniz
Deniz19 Aralık 2020 15:43
 

Ben de 65tu8500 serisi aldım aynı sorunu yaşıyorum. Aynı şekilde Samsung hiç tatmin edici biri cevap vermedi ve sorunu çözmedi. Tüketici Hakem Heyetine başvurdunuz mu?

Haluk
Haluk19 Aralık 2020 15:50
 

Tabii ki yapacak başka bir şey yok evimde iki TV daha var sorsalar kaliteli TV değil derler ama onlarda aynı sorun yok saka gibi.

 1
Deniz
Deniz19 Aralık 2020 16:34
 

3 hafta önce aldım, çok moralimi bozdu. Bu TV serisi için benzer çokça başka şikayetler gördüm. Sorunlu bir TV serisi anlaşılan, bu platformda ayrı bir şikayet açıyorum şimdi. Samsung servis hiçbir tatmin edici cevap vermiyor ve sorunu çözmüyor. Tüke

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler