Toplam çözüm sayısı
..
Samsung ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Sefa'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 0

Samsung 55 Q60R Televizyon Ana Kart Şikayeti

1.349görüntüleme
Sefa
Sefa 22 Ocak 15:28

Samsun Q60 55inc Televizyonum daha daha ® 1 sene olmadan anakartı bozuldu TV çalışıyor ama ses seviyesi belli seviyede tıkalı 15 volüm altına inmiyor 18 volüm üstüne çıkmıyor. Uygulamaları açmıyor sürekli donuyor kafası karışık gibi. Servisten geldiler anakartı değişmesi gerektiğini söylediler. Böyle olmadan önce de ilk aldığım günden beri bu hataları yapıyordu ama açma kapama tuşuna basılı tuttuğumda resetlenip düzeliyordu şimdi bu şekilde de bir faydası yok. Çok severek ve isteyerek aldığım bu televizyondan hiç memnun kalamadım. Televizyonun tamirini istemiyorum ürünü benden alınması ücret iadesini talep ediyorum.

Gelişme
Gelişme

1 ay önce

Samsung Q60 55inc Televizyonum daha 1 sene olmadan anakartı bozuldu TV çalışıyor ama ses seviyesi belli seviyede tıkalı Örn. 15 volüm altına inmiyor 18 volüm üstüne çıkmıyor. Uygulamaları açmıyor sürekli donuyor kafası karışık gibi. Servisten geldiler anakartı değişmesi gerektiğini söylediler. Böyle olmadan önce de ilk aldığım günden beri bu hataları yapıyordu ama açma kapama tuşuna basılı tuttuğumda resetlenip düzeliyordu şimdi bu şekilde de bir faydası yok. Çok severek ve isteyerek aldığım bu televizyondan hiç memnun kalamadım. (Şikayeti yazmıştım daha önce geri dönüş sağlandı ama çözüm yok.

! Ana kart yurt dışından gelecekmiş uzun sürebilir dendi.!

Servis tarafından anakartın düzeltilmesi sürecinde şikayet aynı şekilde devam ederse ve garantim bittiğinde bu sorun devam edebilir. Garanti süresi içerisinde çözüm bulunuyor parça değiştiriliyor evet ama garantimin bitmesine 1 yıl kaldı 1 yıl sonra sorunlar tekrar ederse hiçbir çözüm yolu yok. Bu ürünün anakartını ben bozamam bu müşteri kaynaklı değil Samsung TV kaynaklı kronik bir sorun gibi duruyor. 5 10 yıl ve daha uzun süre dayanan farklı markaların televizyonları varken daha dayanaklı bir televizyon olsun isteyip Samsung aldım ama pişmanım. Aldığım günden beri donarak bazen ilk şikayetimde belirttiğim sorunları çıkartan bir televizyon oldu. Şu an kumanda da anlam veremediğim bir şekilde yanıp sönüyor ve kullanılmıyor. (bağlantısı var).

Televizyon değişimi için 1 yıl içinde 4 arıza 2 yıl içinde 6 arıza yapılırsa veya parçası yoksa değiştiriliyormuş. Bence bu çözüm değil çözümü geciktirme olarak görüyorum televizyon bozuksa bozuktur müşteri memnuniyeti için gereken yapılmalıdır. En iyi çözüm iade olacaktır. Samsung büyük bir firma böyle ana kart veya müşteri hatası dışında sorunu olan arızalı televizyonları hızlı bir şekilde memnuniyet için değişmesi veya iade alması gerekir.

Samsung Logo
Samsung22 Ocak 15:28

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Sefa
Sefa31 Ocak 16:03

Öncelikle 1 hafta sonra geri dönüş sağlanması çok geç, şikayetime yazılan cevap günü veya bir sonra ki gün hemen dönülmesi gerekirdi. Servis tarafından anakartın düzeltilmesi sürecinde şikayet aynı şekilde devam ederse ve garantim bittiğinde bu sorun devam edebilir. Garanti süresi içerisinde çözüm bulunuyor parça değiştiriliyor evet ama garantimin bitmesine 1 yıl kaldı 1 yıl sonra sorunlar tekrar ederse hiçbir çözüm yolu yok. Bu ürünün anakartını ben bozamam bu müşteri kaynaklı değil Samsung TV kaynaklı kronik bir sorun gibi duruyor. 5 10 yıl ve daha uzun süre dayanan farklı markaların televizyonları varken daha dayanaklı bir televizyon olsun isteyip Samsung aldım ama pişmanım. Aldığım günden beri donarak bazen ilk şikayetimde belirttiğim sorunları çıkartan bir televizyon oldu. Şu an kumanda da anlam veremediğim bir şekilde yanıp sönüyor (bağlantısı var). Televizyon değişimi için 1 yıl içinde 4 arıza 2 yıl içinde 6 arıza yapılırsa veya parçası yoksa değiştiriliyormuş. Bence bu çözüm değil çözümü geciktirme olarak görüyorum televizyon bozuksa bozuktur müşteri memnuniyeti için gereken yapılmalıdır. En iyi çözüm iade olacaktır. Samsung büyük bir firma böyle ana kart veya müşteri hatası dışında sorunu olan arızalı televizyonları hızlı bir şekilde memnuniyet için değişmesi veya iade alması gerekir.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler