08 Aralık 2019
#13160978

Onarılamayan Samsung Çamaşır Makinesi

Samsung Çamaşır makinesi fe kodlu ''fan arızası'' için Samsung yetkili servisi 7 kez geldi ve arıza giderilemedi.
Garanti süresi bitmiş olan kurutmalı Samsung Çamaşır makinemizde fe kodlu fan error arızası oluştu.
Sırasıyla:
1. Servis: Fan kısmında temizlik yapıldı. Servis ücreti alındı. Arıza geçmedi.
2. Servis: Fanın (davlumbaza benzer) bir parçası değiştirildi. Servis ücreti dahil parça parası alındı. Arıza geçmezse parçayı geri alıp ücreti iade edeceklerini söylediler. Arıza geçmedi.
3. Servis: Ana kart değiştirildi. Servis ve parça parası alınmadı. Arıza geçmedi.
4. Servis: Yanlış hatırlamıyorsam sensör veya benzeri bir parça onarıldı ya da değiştirildi. Arıza geçmedi.
5. Servis: Takip etmediğim ve sormadığım bir işlem daha yapıldı. Arıza geçmedi.
6. Servis: Samsung Merkez Servis telefonla aradı ve şu teklifi yaptı: ''Arıza giderilemeyen durumlarda aynı ya da muadili bir yeni ürünü indirimli fiyattan size öneriyoruz: wd80j5b10asah modeli çamaşır makinesini 1890.- TL'ye size satabiliriz. '' Biz de bizi bu duruma düşüren bir markayı tekrar satın almayacağımızı bildirerek teklifi reddettik.
7. Servis: 2. Serviste (geri alma sözü verilerek) takılan parça geri alındı. Parça parası geri ödendi ama takma parası geri ödenmedi.


Kısacası: Yaklaşık 3 ay süren servis silsilesi sonucu Samsung Yetkili Servisi kendi ürününü onaramadı, indirimli fiyattan yeni ürün satın alma teklifini biz reddettik, ilk servis ücreti ve 2. Servisteki parça takma ücretini ödediğimizle kaldık.


Sonuç: Başa döndük ve elimizde hala arızalı bir çamaşır makinesi var.
Dün 07.12.2019 tarihinde müşteri memnuniyeti anketi yapmak için aradılar, sordukları sorulardan bir tanesini ben cevaplayamayınca (7 servisten 1 tanesinin servis formunu bizzat benim imzalayıp imzalamadığıma benzer bir soruydu) anketi burada kesmek zorunda olduklarını söylediler ve telefonu kapattık. Bu rezalet hakkında geri bildirim imkanı bile vermiyorlar.

Sabih Sabih 4.838 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sabih09 Aralık 2019

    Geri dönüş mesajınız için teşekkür ederim. Uzun bir süreçte giderilemeyen arıza hakkında daha fazla bir şey yapılamayacağı Samsung Servis Merkezi tarafından bildirildi tarafımıza. Yine de yapılacak bir şey varsa iletişime geçmenizi bekliyor olacağız.

  • Samsung Temsilcisi09 Aralık 2019

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları