You can visit Xolvieto view global content, read reviews, and file complaints.
Samsung ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
8 Destekçi

Garanti Bitti Samsung Gitti

18.920görüntüleme
Mihriban
Mihriban 29 Nisan 2021 19:32
Garanti Bitti Samsung Gitti
Garanti Bitti Samsung Gitti
Garanti Bitti Samsung Gitti

Samsung 43tu7100 43" 108 ekran uydu alıcılı 4K Smart LED TV model televizyon aldım ve ünitedeki yerini hiç değiştirmeden bugüne kadar kullanmaktaydım. Garantisi 11 Mart 2021'de bitti. Garanti bitiminden 45 gün sonra televizyonu açtığım bir gün ekranda bir kısmı karartılı bir görüntü ile karşılaştım. Daha sonrasında Samsung çağrı merkezine kayıt açtım, servis geldi ve 2630 ₺ fiyatta ücreti ile panel değişimi ya da 1450 ₺ fiyatta iç takım barolar ve filtre değişimi olarak rapor tutuldu. Rapor tutulduktan sonra bu iki seçenek arasından birini tercih edip ücreti ''peşin'' olarak ödendikten sonra servise gönderme işleminin gerçekleşeceği söylenildi. İlk olarak ben cihazımın hangi işlem sonrasında düzeleceğini gelen teknik servisin cihazı açmadan bana sunduğu fiyat bilgileri ile doğru bir tercih etmem mümkün değil. Üstelik her iki işlem için sadece 6 aylık bir süre için garanti veriliyor. Bu durum ve ücretin cihazımda çözüm sağlanma işlemi gerçekleşemeden evime gelen teknik servisin benden peşin olarak ücret istenilmesi ve işlemler için verdiğiniz pandemi süresince sınırları zorlayacak ücret için tekrar müşteri temsilcisine bağlandım. Bağlandığımda müşteri temsilcisi bana bu durumun mümkün olabileceğini söyledi. Burada yer alan şikayetleri incelediğimde ücret için indirim talebinde bulunabildiğini gördüm ama müşteri temsilciniz bana böyle bir işlemin olmadığını söyledi. Samsung markasını tercih ederken güvenilir olması beni etkilemişti. Ama yaşadığım bu durum sonrasında, şu an tam kapanmaya girdiğimiz bir dönemde bizi mağdur ettiğiniz için gerçekten çok üzgünüm. Samsung tercih ettiğiniz sürece garanti süresi varsa rahatsınız ama garanti bitiminde sizi bu şekilde korkutucu durumlar bekliyor.

Gelişme
Gelişme

07 Mayıs 2021 19:32
Ek
Ek
Ek

Servis cihazı bozarak getirmiş!

Gelen teknik servise 1450 ₺ fiyatta ücret ödeyerek cihazımı servise gönderdim. Burada diğer yazan şikayetimde de göründüğünüz üzere cihazımın sağ tarafı karanlık şekilde göndermiştim. Cihaz servis tarafından eve geri getirildiğinde cihazın tüm ekranının karardığını ve sadece alt kısımda aydınlık bir görüntü olduğunu gördüm.

Bana tekrardan servise gönderip yeniden işlem yaptırmam için ücret istediklerini söylediler. Servise tamir edilmesi için ödediğim ücret ile cihazın tamamen bozulup gelmesi karşılığında tekrar nasıl servise göndermem mümkün?

Cihazı kabul etmeyerek servise tekrar geri gönderdim.

Samsung firması tarafından yazdığım şikayet ile ilgili ve cihazımın bana bozulmuş şekilde geri gönderilmesi ile alakalı bir çözüm talep ediyor ve acil geri dönüş bekliyorum.

Samsung Logo
Samsung30 Nisan 2021 08:55

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden ve 4447711 numaralı çağrı merkezimizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Mihriban
Mihriban07 Mayıs 2021 17:47

Servis cihazı bozarak getirmiş! Gelen teknik servise 1450 ₺ fiyatta ücret ödeyerek cihazımı servise gönderdim. Burada yazan şikayetimde de göründüğünüz üzere cihazımın sağ tarafı karanlık şekilde göndermiştim. Cihaz servis tarafından eve geri getirildiğinde cihazın tüm ekranının karardığını ve sadece alt kısımda aydınlık bir görüntü olduğunu gördüm. Bana tekrardan servise gönderip yeniden işlem yaptırmam için ücret istediklerini söylediler. Servise tamir edilmesi için ödediğim ücret ile cihazın tamamen bozulup gelmesi karşılığında tekrar nasıl servise göndermem mümkün? Cihazı kabul etmeyerek servise tekrar geri gönderdim. Samsung firması tarafından yazdığım şikayet ile ilgili ve cihazımın bana bozulmuş şekilde geri gönderilmesi ile alakalı bir çözüm talep ediyor ve acil geri dönüş bekliyorum.

Mihriban
Mihriban10 Mayıs 2021 13:15

Burçin hanıma teşekkürler, Cihazım geldiğinde sizi tekrar bilgilendireceğim.

  • profile
  • profile
  • profile
8 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon