14 Ağustos 2017

Tamir Olamayan S7 Ve İlgisiz Samsung!

17.04.2017. Şarja taktığımda "Nem algılandı. Cihazı şarj etmek için şarj cihazınızın/USB bağlantı noktasının kuru olduğundan emin olun" yazıyordu. Kablosuz şarj standının kullanmaya başladım ve arkasından hemen Samsung'un arayarak yönlendirmiş olduğu Destek Bilişim'e cihazımı gönderdim. Teknik servise sorunumu ileten bir dilekçe yazdım ve şarjımın eskisi kadar dayanmadığını belirttim.


14.06.2017 tarihinde bana cihazımı geri verdiler. Servis raporunda: ekran kasa USB sub değiştirildi. Güncel yazılım yüklendi kalibrasyon yapıldı. Test ok yazıyordu. Cihazı 15 gün kadar kullandıktan sonra Kablosuz şarj standımı kullanmak istedim, fakat cihazım şarj olmuyordu. Nfc antenimde bir arıza olduğunu anladım. Tekrar Destek Bilişim'e gönderdim. 27.07.2017 tarihinde bana cihazımı gönderdiler. Açıklama: Nfc anten değiştirildi. Daha cihazımı alalı 15 gün oldu, yine telefonum nem algılandı yazıyor!

Murat 885 Okunma

Cevaplar

  • Murat17 Ağustos 2017

    Benimle iletişime geçen olmadı!. Zaten diğer şikayetlere bakınca da herkese standart metin yazıp cevap vermiyorlar.

  • Samsung Telefon Temsilcisi14 Ağustos 2017

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz.Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön