Samsung Yapılacak İşlem Hakkında Bilgi Vermiyor!

Ramazan Ramazan6 yıl önce

2 hafta önce Samsung SGH 8530 telefonum açıldıktan sonra normal uygulamalar menüsünde ekranda donma ve soketinde arıza nedeniyle Ümraniye servisine verdim. Telefonumun garantisi bittiği için özel servisten de görüş ve bilgi alarak sorunumu net bir şekilde servise ifade ettim.

Servis bana soket arızasının olduğunu, ayrıca LCD ekranında çizik ve darbe (ki çizik olabilir ama darbe asla) nedeniyle değişim gerektiğini ,soket için 80 TL (ki piyasa değeri 35-45 Tl) LCD ekran içinde 220 TL fiyatı onaylamamı istedi. Bende rica ettim LCD ekran değişiminin neden gerekli olduğunu açıklar mısınız diye ne 444 lu numaralarından bir bilgi nede servis bu konuda tatmin edici bir bilgi vermedi.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ramazan 6 yıl önce

Cevap dönüşü falan olmadı bende telefonu aldığım gibi çöpe attım Samsung sağolsun çoook yardımcı oluyorlar inanılmaz aldınmı elinde kaldı muhatap yok.

Samsung Telefon Logo Samsung Telefon 6 yıl önce

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz şikayetiniz ile ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır. İncelemelerin sonucu hakkında tarafınıza kısa süre içerisinde bilgi aktarılacaktır. Samsung Ürünleri hakkında sormak istediklerinizi 444 77 11 numaralı hattımıza ya da www.samsung.com.tr internet sitemizde "Bize Ulaşın" bölümüne iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Samsung Çağrı Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler