Samsung Ürün Değişimi!

Habibe Habibe6 yıl önce

Samsung aldıktan hemen bir ay sonra bozulan ve bir yıl içerisinde 4 kez servise götürdüğüm ürününü değiştirmemek için oyalandım. Sonunda Samsung tableti değiştirme kararı aldı. Samsung 3G özellikli ürünün yerine, bir üst model diye göz boyayarak 3G özelliği olmayan bir ürününü vermeyi uygun bulmuş. Müşteri hizmetleri, bana değişim anında, ürünü kabul ettiğim için bir çözüm üretemeyeceklerini söyledi. Benim bir yıllık 3G özellikli internet aboneliğim hiç umurlarında olmadı. Teknoloji alanında parlamaya başlayan böyle bir markanın müşteri hizmetleri anlayışı farklı.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Habibe 6 yıl önce

Müşteri Hizmetleri daha önce de olduğu gibi hiçbir çözüm üretmedi. Konuyu Telpa servis yetkilisi ile görüştüğümde bana değişim esnasında 3G özelliği olmadığını fark etmeyebilirsiniz diyerek samsung müşteri hiz.ne beni tekrar yöneltti. Ancak görüşmeyi talep ettiğim kişi 3 gündür bana dönmedi. Samsung Müşteri Hizmetlerine güvenimi tamamen yitirdim. Onlarda müşteri memnuniyeti diye bir anlayış kesinlikle yok. Ancak müşteriyi böylesine sömüren bir anlayış karşılıksız kalmamalı, kanun yoluyla haklarımı sonuna kadar arayacağım.

Samsung Telefon Logo Samsung Telefon 6 yıl önce

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz şikayetiniz ile ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır. İncelemelerin sonucu hakkında tarafınıza kısa süre içerisinde bilgi aktarılacaktır. Samsung Ürünleri hakkında sormak istediklerinizi 444 77 11 numaralı hattımıza ya da www.samsung.com.tr internet sitemizde "Bize Ulaşın" bölümüne iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Samsung Çağrı Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler