10 Ekim
#12752791

Samsung Ücret İadesi Yapmadı, İşlevsiz Kod Verdi

24 Ekim 2018'de Samsung Türkiye garantili olarak 486.50 TL'ye satın aldığım "Samsung Level u Flex Beyaz" marka kulaklığımda yaşadığım sorun neticesinde, 3 Eylül 2019 tarihinde ilgili firmaya 423434850 gönderi kodu ve 911991831848 takip numarası ile gönderdim. Gönderi ulaşmasından itibaren yaklaşık 4 hafta geçmesine rağmen hiçbir dönüş yapılmadı. Telefon ile arayarak birebir aynı ürün ile değişiklik ya da ücret iadesi talebimi tekrar ettim. Stoklarında aynı ürün olmadığı için ürün değişikliği yapamadıklarını; firma olarak nakit ücret iadesi yapmadıklarını; fatura tutarı kadar kupon kodu verebileceklerini söylediler.


Tüketici Mahkemesi'nin sonuçlanmasının zaman alacağını ve cep telefonu ihtiyacım olmasını düşünerek kupon kodu tanımlamasını kabul ettim. Tarafıma mesaj yoluyla iletilmiş olan kupon kodunu (490 TL) kullanarak cep telefonu almak istediğimde "Girdiğiniz kupon kodu bu sipariş için uygun değildir. " hatasıyla karşılaştım. Çağrı merkezi ile iletişime geçtiğimde ise kuponun sadece "Aksesuar" bölümünde geçerli olduğunu ve sadece o ürün grubunda kullanabileceğimi belirttiler.


Bu kuponu sadece aksesuar bölümünde kullanabileceğim bana belirtilmedi ve aksesuar ihtiyacım olmadığı için kupon kodu kullanışsız ve gereksiz bir hal aldı. Ürünümün birebir aynı ürün ile değiştirilmesini; ürün stoklarında yok ise ücret iadesi yapılmasını istiyorum. Eğer ücret iadesi de yapılmayacaksa, diğer kategorilerde de kullanabileceğim bir kupon kodu istiyorum.

Mert Mert 1.450 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Samsung Telefon Temsilcisi10 Ekim

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları