Samsung Telefonum Sürekli Kapanıyor!

Oğuzhan Oğuzhan6 yıl önce

21. 12. 2012'de aldığım Samsung GT-S5610K telefonum 10. 01. 2013 tarihinde kilitlendi ve açtığımızda Samsung yazısı geliyor ve telefon tekrar kapanarak açılmıyordu.

16. 01. 2013 yetkili servise yolladım. Yazılım Güncellendi. 08. 05. 2013 2. kez aynı arızayı yaptı. Yazılım Güncellendi. 05. 06. 2013 3. kez aynı arızayı yaptı.

Önceki müdahalelerin çözüm olmadığını belirttim ve arızanın tekrarlanması durumunda iade yoluna gideceğimi belirterek servise yolladım. Yazılım Güncellendi. 14. 06. 2013 tarihinde 4. kez arızayı tekrarladı. Müşteri hizmetleri Samsung yazılım sorunlarında iade kabul etmiyor dedi. Mağdur oldum, rehberim silindi ve telefonsuz kaldım. Mahkemeye gideceğim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Oğuzhan 6 yıl önce

Hazır cevaplar ve boş sözlerle, müşteriyi çileden çıkarmaktan başka etkiniz yok. Sırf şikayete yanıt vermek adına cevaplar yazıyorsunuz. Samsung tarafından sorunuma halen bir çözüm getirilmedi.

profile-icon Oğuzhan 6 yıl önce

Değerlendirmemi tamamen objektif olarak yaptım. Samsung markasını kullandığım için çok pişmanım, servis işlemleri, garanti ve müşteri memnuniyeti tarafında büyük sıkıntı yarattıkları için bu markanın hiç bir ürününü kullanmam ve tavsiye etmem.

profile-icon Oğuzhan 6 yıl önce

Samsung'un müşteri memnuniyeti anlayışı; 2 yıl garantisi olan sorunlu telefonu müşteriye pazarla. Garanti süresi dolana kadar müşteri her ay telefonu servise göndersin, servis her seferinde yazılım yüklesin. Garanti süresi dolduğunda da ürün ortada kalsın. Donanım müdahalesi yapma! yoksa müşteri iade eder. Samsung'u kınıyorum.

profile-icon Oğuzhan 6 yıl önce

Samsung Müşteri Temsilcileri söyledikleri gibi inceleme yapıp geri dönüş yaptılar ve 30dk telefonda vaktimi aldılar ve yine çözüm odaklı yaklaşmayarak daha önce Müşteri Temsilcilerinin söylediklerin tekrarlamakla yetindiler. Amacı mağduriyetimi gidermek olması gereken görüşme vaktimi boşa harcamak ve çözüm sağlamamaktan öteye gidemedi. Mağduriyetim devam etmekte ve Samsung markasını katlanarak kınamaktayım. Hakkımı mahkemede arayacağım.

Samsung Telefon Logo Samsung Telefon 6 yıl önce

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz şikayetiniz ile ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır. İncelemelerin sonucu hakkında tarafınıza kısa süre içerisinde bilgi aktarılacaktır. Samsung Ürünleri hakkında sormak istediklerinizi 444 77 11 numaralı hattımıza ya da www.samsung.com.tr internet sitemizde "Bize Ulaşın" bölümüne iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Samsung Çağrı Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler