Samsung Telefonum Arızalı Servis İlgilenmiyor!

Kerem Kerem6 yıl önce

26 Temmuz 2013 tarihinde Vatan Bilgisayar Balıkesir'den almış olduğum Samsung Galaxy S4 marka telefonum 02 Ağustos 2013 tarihinde arızalandı ve hiç açılmadı. Aynı tarihte Vatan Bilgisayara 7 gün içerisinde garanti kapsamında teslim etmeme rağmen 12 Ağustos 2013 tarihine kadar hiçbir bilgileri olmadığını, Destek Bilişime gönderildiğini ama onların da cihazı henüz teslim almamış olabileceklerini beyan ettiler.

Aradan 10 gün geçmesine rağmen cihazımın Destek Bilişim'e arıza kaydı ile giriş yapmamış olması ve Vatan Bilgisayar Balıkesir'in konu hakkındaki duyarsızlığından şikayetçiyim. Ayrıca Vatan Bilgisayar'dan almış olduğum telefonun yurtiçi garantili ve kayıtlı olmadığını da düşünüyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Samsung Telefon Logo Samsung Telefon 6 yıl önce

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz şikayetiniz ile ilgili gerekli incelemeler başlatılmıştır. İncelemelerin sonucu hakkında tarafınıza kısa süre içerisinde bilgi aktarılacaktır. Samsung Ürünleri hakkında sormak istediklerinizi 444 77 11 numaralı hattımıza ya da www.samsung.com.tr internet sitemizde "Bize Ulaşın" bölümüne iletebilirsiniz. Saygılarımızla, Samsung Çağrı Merkezi

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler