Toplam çözüm sayısı
..
Samsung Telefon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Samsung Telefon Yüksek Paralar, Sıfır Çözüm

1.485görüntüleme
Yavuz
Yavuz 20 Ocak 15:03
Samsung Telefon Yüksek Paralar, Sıfır Çözüm
Samsung Telefon Yüksek Paralar, Sıfır Çözüm

Yaklaşık 1.5-2 yıl önce Samsung ® Note 9 aldım. Yüksek ücret ödeyerek aldığım bu üst seviye cihaz eylül ayında gelen güncelleme sonrasında zaman zaman sorunlar yaşatmaya başladı. Gittikçe sıklaşan sarı-yeşil ekran problemi nedeniyle cihaz artık kullanılamaz hale geldi. Bu cihaza 7000 TL ödedim ancak daha 2 yılı dolmadan sıkıntılar başladı. Pandemi nedeniyle servise gidemediğim için garanti süresi dolmuş. Ne teknik servis ne de çağrı merkezi yardımcı olamadı. Şimdi ücret istiyorlar.

Bu markayı uzun yıllardır kullanıyordum. Çok paralar harcadım demek ki Samsung alırken Yüksek ücretler ödeyerek almadan önce iyi düşünmek lazım. Artık Samsung kullanmayı düşünmüyorum.

7000 TL'ye aldığım telefon çöp oldu daha 2. Yılında arıza vermeye başladı. Garanti bitmeye yakın... Manidar

Samsung Telefon Logo
Samsung Telefon20 Ocak 15:09

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler