14 Kasım
Yorum Yap
#11146600

Samsung Telefon Yetkili Servisin, Yetkili Olmadığı Açık!

11.09.2018 tarihinde Carrefour Teknosa'dan bir J6 Samsung telefon aldım. Aşağı yukarı yirmi küsur gün içinde telefon bozuldu ve Bursa merkezde oturmadığım için hafta sonu telefonu Teknosa'ya götürdüm.


Telefonu yeni almış olduğumuzu hiçbir şey olmadan telefonun ekranına müdahale edemediğimi söyledim. Onlar da arıza formu doldurup telefonu teslim aldılar. Birkaç gün içinde teknik servisten arayarak telefonun içinde bir parça olmadığı ve telefonun içi açılmış olduğu tarafıma bildirildi.


Ben de haklı olarak telefonun içini açmadığımı ve bu telefonun içi açılmışsa da telefonunun yenisiyle değiştirilmesi kodunda Teknosa ve Samsung'la görüştüm ama laf anlatamadım.


Telefonun kullanıcı hatası ve 400 küsur ücret talebinde bulundular. Ben de o ücrete karşılık telefonda işlem yapılmasını kabul etmedim... Telefon işlem yapılmadan dün itibari ile kargo ile tarafımıza ulaştı. Telefonu teslim ederken telefonda ufak bir çizik olduğu Teknosa'daki yetkili tarafından tutulmuştu.


Dün telefonu bir daha denemek istedik. Telefonu kutusundan çıkarıp telefonu açtık ve telefonun çalıştığını ve telefonun yetkili servis tarafından Teknosa'da tutulan ufak bir çizginin aksine, telefonun ekran bölgesinde açarken her yerinde darbe olduğunu gözlemledik. Ben burada diyorum ki yetkili servis tarafından bu telefonun içinde parça eksik denmişti, telefonun içinde parça eksik ise telefon niye çalışmakta. Telefonun açıldığını ve müdahale ettiğimiz söylenmişti Teknosa' da çalışan arkadaş tarafından tutulan raporda telefonun üzerinde ufak bir çizik olduğu tutulmuştu.


Telefon elimize ulaştığında telefonun her yerinde darbe gözlenmektedir. Samsung yetkili servislerin internet ortamında ne kadar lakayıt olduğunu memnuniyetin olmadığını gözlemledim. Samsung tarafından mağduriyetimin giderilmesini derhal istiyorum... Yetkili servise gidip işlem yapılmadan elimize ulaşan telefon şu an çalıştığına göre, telefonun ekranı değişecek telefonun içinde parça eksik demek hangi ticari anlayışa sığar Samsung?

Ahmet 906 Okunma

Cevaplar

  • Samsung Telefon Temsilcisi14 Kasım

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler