Samsung Telefon Yetkili Servis Sorunu

Kübra Kübra2 ay önce

Yaklaşık üç hafta öncesinde Turkcell aracılığı ile tarifeme ek Samsung a 10s telefon aldım. Ancak ilk taksitini bile ödememe fırsat olmadan telefonda ilk ses problemi, ardından belirli desene yanlış uyarı vermesi, onu takip eden sürede tanımlı parmak izimi okumaması gibi sorunlardan dolayı telefonumu yenisi ile değişimi talebimi belirterek Samsung yetkili servisine geri gönderdim. Kullanmadığım bir telefonun faturasını ödemek istemediğimde yeni telefon istediğim de bana teknik bir süre gerektiğini söylediler.

Cihazım teknik ekibe ulaştığında beni aradılar ve pin kodunu istediler cihazın. Cihazın sorununu bulmak için olduğunu söylediler ben taleplerimi tekrar ettim. Yalnız bu sabah yine aynı ekipten bir hanımefendi beni arayarak telefonumun üst tarafının kırık olduğunu ve garanti kapsamında olmadığını belirterek yaklaşık 490 TL talep ettiler. Ancak ben telefonumu sağlam bir şekilde vermiştim. Şu an karşı taraf olayı kendi tarafınca hasarsız bir şekilde kapatmış görünüyor. 08502287491 numaralı hattan tarafıma ulaştılar.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Samsung Telefon Logo Samsung Telefon 2 ay önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler