09 Mayıs
Yorum Yap
#10422605

Samsung Telefon Yetkili Servis Sorunu

Samsung Galaxy Note 4 marka telefonumu açma kapama tuşuna bastığımda sürekli kendi kendine yeniden başladığından ve kronik şebeke problemi dolayısıyla Samsung yetkili servisi olan Destek Bilişim'de danışma masasında oturan bayana teslim ettim. Bu arada bayan telefonu eline alarak sağını ve solunu kontrol ettikten sonra bataryayı takarak teslim aldı. Bir sonraki gün garanti olmasına rağmen kullanıcı hatası deyip 1195 TL civarında para talep ettiler. Servisi aradığımda bir bayanın bana resim gönderip telefonu açmadıklarını ama birkaç çizik ve küçük darbe izlerinden dolayı kasanın eğri ve bataryanın hasar gördüğünü söyledi. Bayan telefonu açmaya gerek duymadan garanti dışı bırakması ve cebinizde çizilmesi bile garanti dışı kalmasına sebep olabilir demesi üzerine anladım ki benden para almaya çalışıyorlar. Yasal Yollara başvurmaya karar verdim.

Kasım 1.370 Okunma

Cevaplar

  • Kasım11 Mayıs

    Bugün Samsung firmasından aradılar daha önce kuzenimin buzdolabında da aynı sorunu yaşadık 6 ay boyunca buzdolabı soğutmuyordu bir türlü ilgilenmediler isterseniz 10000 TL'lik bir ürün alın bir sorun yaşarsanız her türlü kullanıcı hatası deyip sizinle ilgilenmiyorlar. Yakın zamanda tv almayı düşünüyordum bu saatten sonra Samsung mu almayın aldırtmayın pişman olursunuz ürünleri makyajlanmış kalitesiz ürünler servis ve müşteri hizmetleri sıfır.

  • Samsung Telefon Temsilcisi10 Mayıs

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler