2 g
#13108961

Samsung Telefon  ve Vatan Bilgisayar Garanti Süreci!

Vatan'dan Türkiye garantili almış olduğum Samsung S6 marka telefonum nemli peçeteyle ekran temizlenirken dokunmatiği bozuldu arka kapağı da dayanıksız çabuk kırıldı. Sıvı temasa dayanaklı diye bu sefer tekrar yine Vatan'dan Samsung S7 tercih ettim. Onunda 1 yıl sonra titreşim motoru bozuldu. O şekilde kullanıyordum. Aynı zamanda nemli peçeteyle temizleme işleminde dokunmatiği çerçeve kısmından bozuldu sonra kendi düzeldi ama dokunmatik hassasiyetini kaybetti. Ve bununda arka ekran kapağı ve ön üst ekranı kırıldı. Ve 2 yıl garanti kapmasında olmasına rağmen kapak kırıldığı için Vatan'dan Türkiye Samsung garantili olmama rağmen kapsama dışında bırakıldım.


Samsung sizi garanti kapsamı dışında bırakmak için elinden ne geliyorsa yapıyor. Ben arka kapağım bozuk kullanıyordum sizin titreşiminiz bozulmasa ve suya dayanaklılığına rağmen dokunmatiği hassasiyetini kaybetmeseydi kullanacaktım da…Herhalde ben içini açıp kendim titreşimi bozmadım.
Ayrıca Vatan Bilgisayar garantimin bitmesine 4 gün kala 29 Kasım günü biz kargoyu 2 Aralık pazartesi göndereceğiz sizin en son garantiniz 2 Aralık da bitiyor mesai o gün ellerine ellerine ulaşması lazım dedi telefonu kendiniz gönderin çünkü bizim teslim aldığımız tarih değil onların teslim aldığı tarih önemli dediler. 3 Aralık'da muhtemelen onlara gider garanti süresine yetişmez dediler. Fazla para verip Vatan Bilgisayar Türkiye garantili almamızın nedeni ne o zaman?

Serdar Serdar 1.202 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Serdar20 s

    Samsung teknik servisi Samsung s7 arka kapağım çatlak olduğu için mağduriyetim olan titreşim bozulması ve suya dayanıklı olmasına rağmen nemli peçeteyle silme işleminde dokunmatiği zarar gördü. Teknik servis de düşme ve kırılmaya garantili olmadığı için mağduriyetlerim gidermek için kapağın açıldığında çatlaklık yüzünden toplanması zor olacağından ilk başta onarıma başlamadan 700 e yakın ödeme talep etti. Belki de açtıktan sonra titreşim bozulmasına da düşürdüğünüz için oldu diye ayrı para talep edeceklerdi. Geri iade istedim. Samsung işin kolayını bulmuş arka kapak düştümü bozulursa direk ne olursa olsun garanti kapsama dışında 700 ye yakın tamire başlıyorsunuz. Yani sizi garanti dışında bırakmak için insiyatiflerini hep kendi açısından kullanıyorlar. Samsung arka kapak sağlamlığı çok zayıf belkide bilerek böyle yapılıyor. Suya dayanaklı olmasına rağmen dokunmatiği silme işlemiyle zarar gördü. Ayrıca garanti kapsamı içinde titreşimi bozuluyor. Ben size telefonumu arka kapak çatlatlıklığından yollamadım ki. Mağduriyetimi halletmek bir şekilde sizin işiniz ama siz suçu direk müşteriye atcak kılıfı bulmuşsunuz zaten. Ben bundan sonra Samsung asla tercih etmem hem ürün kalitesi yüzünden hem teknik servis yüzünden...

  • Samsung Telefon Temsilcisi2 g

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler