Samsung Telefon ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
Ürün İncelemesi
Kullanıcıların ürünle ilgili yaptığı değerlendirmenin sonuçları.
59
Samsung Telefon Galaxy J5
Verim-Performans
5,910
Ergonomi-Kullanışlılık
6,210
Yetkili Servis
5,610
Memnuniyet ve Tavsiye
5,910

Samsung Telefon Titreşim Ana Kart Ve Dokunmatik Sorunu

190
Sema
Sema 21 Şubat 22:30

Depremzede olarak şikayet yazmak çok zor geliyor ama cidden mağduriyetimi dile getirmek istiyorum. Samsung ® Galaxy j5 telefonumu 2018 Eylül ayında aldım, yaklaşık 6 ay sonra titreşim motorum bozuldu üniversitede olduğum in gönderemedim.

Daha sonrasında garantisi bitmeden göndermek istedim 2020 yılında garantiye gönderdim, titreşim motorunun değiştiğini belirttiler elime ulaştığında garanti süresi dolmuştu ve yaklaşık 4 gün sonra titreşimi tekrar bozuldu. Arayıp sorunu belirttiğimde tekrar göndermem gerektiğini ve garanti süresi bittiği için ücret çıkabileceği söylenildi.

Çok etkilemediği için göndermedim. Akabinde farklı sorunlar çıkmaya başladı. Telefon ekranında donmalar ve dokunmatiğini algılamamaya başladı 2022ye kadar uzun süreli olmuyordu. 2022de birden ekran dokunmatiği gitti ve bir daha gelmedi Antalya Samsung servisinde dokunmatik ve titreşim motorunu değiştirttik. Garanti dışı olduğu için tarafımca ödenme sağlandı ve 1 yıllık parça garantisi verildi.

Telefonum İlk günler durduk yere kapanıp açıldı. Uzun süre kapalı kaldığı için mesaj yoğunluğundan diye düşündüm fakat birkaç hafta sonra geceleri telefonumun kapanıp açıldığını fark ettim. Arayarak sorunu belirttim Samsung Tutor ile uzaktan erişim sağlanıldı fakat daha kötü oldu. Normalde geceleri kapanırken bu sefer gündüzleri durduk yere kapanıp açılmaya başladı. Bu durumdan dolayı sürekli aradım ve benimle ilgilenen beyefendinin Cumartesi Pazar izinde olduğu bu nedenle Pazartesi bana geri dönüş yapılacağı belirtildi.

Bunun üstüne her kapanıp açıldığında Samsung Members'den sorun var raporu oluşturup sürekli aradım. Pazartesi sabah uyandığımda Benimle iletişime geçecek beyefendi ile görüşüp veri yedekleyecektim fakat mavi ekran gördüm, kapatmaya çalıştığımda ekranda ki yazılar çizik çizik oldu daha sonra açılma ekranı gelip üstte kırmızı yazılarla “could not do normal boot. Inval ıd Kernel lenght! ” Yazıyordu.

Hemen iletişime geçtim daha önce Antalya’ya gönderdiğimi belirtmeme rağmen ısrarla Ankara’ya göndermemi istediler. Gönderdikten sonra ana kartımın yandığını ve tekrardan ödeme yapmam gerektiğini söylediler. Antalya’nın yaptığı işlemi görmediklerini söylediler ve yapılmadan gönderilmesini istedim. Depremden 2 gün önce Antalya’ya göndermiştim yaptıracaktım, param ®ı toparlamıştım. Şu an ne param var ne de eski Maraş’ ımızdan kalan fotoğraflarım. Belki bu sefer yardımcı olabilirsiniz.

Samsung Telefon Logo
Samsung Telefon24 Şubat 15:30
Ürün İncelemesi
Kullanıcıların ürünle ilgili yaptığı değerlendirmenin sonuçları.
59
Samsung Telefon Galaxy J5
Verim-Performans
5,910
Ergonomi-Kullanışlılık
6,210
Yetkili Servis
5,610
Memnuniyet ve Tavsiye
5,910

Benzer Şikayetler

profile
466
2 gün önce

Samsung Sorunlu S22 Ultra Telefonum ve Yaşadığım Kötü Deneyimi

videoplayer-icon

8 ay önce aldığım Samsung S22 Ultra 256 GB telefonu kutudan çıkarttığım andan itibaren ön kamerasında dalgalanma sorunu ile kullanmaya başladım. Bu süreçte yazılım güncellemesiyle düzeleceğini düşündüm, ara ara yapan bu sorun can sıkıcı olup buna ek şarjının çabuk bitmesi, ekranda donmalar, Trendyol...

profile
850
14 Nisan

Samsung A23 Tuş Kilidi, Bağlantı Ve Video Yavaş Oynatma Sorunu

Samsung a23 model telefonu alalı bugün 15 gün oldu (27mart2023). Son 1 haftadır ekran kilidini açtıktan sonra donma olup tekrar tuş kilidi ekranı geliyor. Ayrıca sosyal medyada bazen videolar slow mode olarak oynatıyor. Aynı videoya tekrar geldiğimde normal oynatıyor. Daha 15 günlük telefon garantil...

  • profile
1 Destekçi
profile
139
23 Mart

Samsung Telefon A8 Tablet Donması

Bir ay önce Samsung TAB a8 tablet aldım Trendyol'dan o kadar kötü bir ürün ki sürekli donuyor. Sürekli bir problemi var ve asla randıman alamıyorum Samsung gibi firmadan böyle bir ürün asla beklemezdim üründen hiç memnun değilim ve iadesini talep ediyorum.

profile
500
18 Mart

Samsung  M13 Sürekli Donuyor!

Samsung m13 aldım 2 ay oldu, sürekli donuyor. Gerekli yerlere duyurulur hiç memnun kalmadım kötü. Bu kadar yeni bir telefon ve içi boş telefonum neden donma yapar bilemedim.

profile
241
17 Şubat

Samsung A12 Donma Şarj Sorunu

Samsung A12 cihaz daha 1 yıllık yavaşlama donma şarj almada sıkıntı var arama ekranı geç geliyor. Donma her şey var Samsung yardımcı olun yıllardır Samsung kullanıyorum böyle bir telefon daha kullanmadım özellik desen yok kamerası kötü üstelik 1 yıllık cihazda şarj sıkıntısı var

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .