Toplam çözüm sayısı
..
Samsung Telefon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Mehmet'in şikayet sonucundan memnuniyeti

boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız 0

  • profile
1 Destekçi

Samsung Telefon Teknik Servisleriniz Tam Sorumsuzluk ,İlgisizlik,Çözümsüzlük Merkezidir

3.952görüntüleme
Mehmet
Mehmet 11 Ocak 03:43

Samsung Galaxy Note 9 kullanmaktayım. Telefonumun problemleri olduğu için defalarca MTA Bakırköy teknik servisine telefonu götürdüm. Yani en az 10 defa gitmişimdir. 

Her defasında cihaz bir öncekinden daha kötü halde iade edildi bana. Cihazın ekranındaki korumayı çıkartmak isterken tam çıkaramadılar ve kendi hataları olduğu için ekran değiştirdiler. Normalde imkanı yok garantili cihaz da olsa ücret almadan parça değişimi yapmaları neredeyse imkansız. Cihazım zaten garantiliydi. Neyse ekran değişti ama eski ekranımın netliğini ve çözünürlüğünü yakalayamadı. 

Defalarca söylememe rağmen hep beni iyi olduğuna ikna etmeye çalıştılar. Bir defasında da şarj adaptörümü kontrol için bakacaklardı onu kaybedip bana başka bir adaptör verdiler ve benim olmadığını biliyordum neyse 1 hafta adaptörü kullandım. 

O da tamamen şarj etmemeye başladı ve sözde yeni orijinal şarj adaptörü verdiler. İnanın o bile eski şarj adaptörümün yerini tutmadığı gibi hiç verimli de olmadı. Bir defasında da cihazımın spen kaleminin kırık ve çatlak olduğunu eve ® geldiğimde gördüm. Normalde neredeyse hiç kalemini kullanmıyorum. 

Buna rağmen nasıl çatlak ve kırık olur. Tamire gittim dediler bu kendi hatanız, ben de dedim eğer benim hatamsa o zaman servise alan arkadaş şikayeti yazdığında kalemin kırık ve çatlak olduğunu neden bana söylemedi. 

Demek ki kırık ve çatlak değildi. Eminim ki aynen saydığım diğer hataları gibi bunda da hata onların. Maalesef kalemini de değiştirmediler ve ücret talep ettiler. 

Ya hoparlörlerin cızıltılı ve eski netlikte olmadığını söyledim. Garanti kapsamında değiştirilmesi gerekiyordu. Maalesef değiştirmediler ve cihazı eve getirdim sadece temizlik yapılmış raporda öyle yazıyordu ki nitekim 1 hafta sonra da alt hoparlör tamamen çalışmaz oldu. 

İlla parça değişimi için para vereceksin ki değiştirecekler yahu o zaman garantili ürün olmasının ne anlamı kaldı ki. Şarj soketinin değiştirilmesini söyledim, çünkü bilgisayara ve şarja taktığımda temassızlık mevcuttu. Bir de mikrofonla konuştuğumda ses karşı tarafa cızırtılı gidiyordu. Benden neredeyse 3 defa ücret aldılar cihazımın onarımı için güya garantili cihazım. Hep kullanıcı hatası denilip ücret aldılar. 1000 TL üzeri ödeme yapmışımdır. 

Ona rağmen cihazın orijinal neyi varsa kaybettiler. Böyle sorumsuz teknik servis görmedim. Orada çalışan elemanlarda çok ilgisiz. Bir an önce müşteriyi gönderme derdindeler. Diyorum problem şu ve görünüyor, onlar diyor ki bir şey yok. Wi-Fi 4.5G çekim gücü düştü, ses tuşları problem. Daha neler.

Gelişme
Gelişme

23 Ocak 10:54

Samsung Galaxy Note 10 Plus'ı bir haftadır kullanmaktayım. Fakat bataryası çok çabuk tükenmekte. Çağrı merkezinizi aradığımda cihazı sıfırladığımda sorunun gideceğini söylemişlerdi. Ya tamam az da olsa düzeldi gibi fakat yine de cihaz bataryayı hızlı tüketmekte. Oysa ki ne oyun oynarım ne program yüklerim ne de fotoğraf çekerim. Yani telefonu çok kullanmamama rağmen bataryası çabucak bitiyor. Cihaz belki iyi olur diye tekrar sıfırladım ama nafile. Ya bataryanın az güç harcaması için inanın her şeyi yaptım. Programların tümünü derin uyku moduna aldım, ekranı en alt ışık seviyesine getirdim, fazlaca program yüklü değil, senkronizasyon kapalı, sürekli güç tasarruf modunda, anasayfadaki tüm uygulama ve widgetleri sildim, Yani aklınıza gelebilecek ne varsa batarya ömrünün uzaması için her şeyi yaptım ama ona rağmen hiçbir düzelme olmadı. Batarya problemine bir çözüm bulmanızı rica ediyorum. İyi günler dilerim.

Samsung Telefon Logo
Samsung Telefon11 Ocak 09:22

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler