Samsung Telefon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Samsung Telefon Teknik Servisin Dalga Geçer Gibi Telefonu Yapmadan Geri Göndermesi

2.817görüntüleme
Elifgül
Elifgül 27 Kasım 2020 10:45

25.09.2020 tarihinde aldığım Samsung M31 telefonum 8.11.2020'de ekranında olan sorun yüzünden teknik servise gönderdim ve servis yüksek bir ücrete ekran değişimi yapacağını söyledi. Tekrar belirtiyorum telefonunun 2 ayı bile olmamıştı ve garanti kapsamında (merak ediyorum ne garanti kapsamında) olmadığı söylendi mecbur kabul edip yaptırdım garantisi devam etsin diye. 

1 hafta sonra elime ulaştığında telefonun parmak izi sensörünün çalışmadığını gördüm ve tekrar iletişime geçip telefonu servise gönderdim. 42399**397 kayıt numaralı olan telefonum 26.11.2020 de yine elime geçti ve bana öncesinde işlemler tamamlandı diye mesaj atılmıştı. Telefona baktığımda hala parmak izi sensörünün çalışmadığını fark ettim. 

Gerçekten insanlarla dalga geçiyorlar teknik servisinle nasıl ilgilenmezsin. Hala Samsung'un bana ulaşmasını bekliyorum ki telefon 3.kez servise gitsin.Bu kadar ilgisiz bir şirket olamaz. Samsung pişmanlıktır bir kez daha görmüş olduk. Alma diye engelleyenleri dinlemeliydim.

Samsung Telefon Logo
Samsung Telefon27 Kasım 2020 11:09

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler