Samsung Telefon Teknik Destek İşlemleri

Can Can26 Ekim 2019 17:37

Haziran 2019 tarihinde almış oluğum Samsung M20 Cep Telefonum; Ekim 2019 tarihinde kendi kendine şarj takıldıktan sonra açılıp kapanmaya başladı. Teknik servise götürdüğümde ''programdan dolayı olabilir '' denilerek telefona format atıldı. Aynı sorun devam etti. 14.10.2019 tarihinde ise; tekrar servise götürerek '' telefonun iade edilmesini ve onarım istemediğimi '' bildirdim.

Servis sürecinde değişim talebimi yenileyerek telefonu teslim etim. 26.10.2019 Tarihinde ise tarafıma ulaşarak, telefonun değişim yapılmayacağı, ve bugün akşam 18:00'a kadar mutlaka gelerek teslim alınmasını bildirdiler. Değişim talebim için Samsung Genel Merkezi aradığımda, beni teknik servise yönlendiriyor. Teknik servisi aradığımda Genel merkeze yönlendiriyor. Böyle bir sistem olamaz. Sayın yetkili; 3 ay kullanılan cihazda, bir sorun yaşanmadan kendi kendine kapanıyorsa, bu cihaz ayıplı, kusurlu, sorunlu eşyadır. Türkiye de bu kadar büyük alışveriş ağına sahip olan elektronik devi bir şirkete de bu gibi küçük sorunları çözememek yakışmıyor. Tarafınızdan dönüş değil, çözüm bekliyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Can 26 Ekim 2019 17:51

Çözüm merkeziniz sadece arama yapıyor. Çözüm bulmuyor. Beni kimse aramasın, çözüm rica ediyorum.

Samsung Telefon Logo Samsung Telefon 26 Ekim 2019 17:50

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler