Samsung Telefon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Erdem'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Samsung Telefon Sıfır Telefonu 3 Sefer Garantiye Gönderdim Ana Kart Değişti,düzelmedi

1.247görüntüleme
Erdem
Erdem 30 Kasım 2020 14:37

Yaklaşık 5 ay önce Samsung marka bir akıllı telefon aldım. 1 ay kullanmadan garantiye gönderdim. Sorunlarının düzeltildiği iletilip telefonu geri gönderdiler. 10 gün geçmedi sorunlar değişmedi 2. Defa garantiye gönderdim. Ana kart ta sorun olduğu kasada fabrikasyon bir sıkıntı olduğu ve onunda değiştiğini öğrendim. Telefon geldi tekrar ve yine aynı sorunlar baş gösterdi ve ayrıca hoparlör sorunu çıktı şimdi 3. Kez gönderdim telefonu ve iade ya da değişim talebinde bulundum. Müşteri temsilcileri ile görüşüyorum fakat bir sonuca ulaşamıyorum. Alana kadar her zaman güler yüz sorun halinde muhatap bulamıyoruz maalesef. Tüketici Mahkemesi'ne başvurmayı düşünüyorum.

Gelişme
Gelişme

02 Aralık 2020 12:51

Yaklaşık 5 ay önce Samsung marka bir akıllı telefon aldım. 1 ay kullanmadan garantiye gönderdim. Sorunlarının düzeltildiği iletilip telefonu geri gönderdiler. 10 gün geçmedi sorunlar değişmedi 2. Defa garantiye gönderdim. Ana kart ta sorun olduğu kasada fabrikasyon bir sıkıntı olduğu ve onunda değiştiğini öğrendim. Telefon geldi tekrar ve yine aynı sorunlar baş gösterdi ve ayrıca hoparlör sorunu çıktı şimdi 3. Kez gönderdim telefonu ve iade ya da değişim talebinde bulundum. Müşteri temsilcileri ile görüşüyorum fakat bir sonuca ulaşamıyorum. Alana kadar her zaman güler yüz sorun halinde muhatap bulamıyoruz maalesef. Tüketici Mahkemesi'ne başvurmayı düşünüyorum. Yukarıda belirtmiştim sorunları bugün Samsung çözüm hattından arandım telefonun hiçbir sorunu olmadığı bütün testlerden geçer not aldığı telefonu göndereceklerini öğrendim. Mağduriyetimin giderilmediği gibi bir de ellerinden bir şey gelmediğini telefon bendeyken sorunlu olduğunu orada tıkır tıkır çalıştığını ima ederek konuştular. Yalancı durumuna düştük anlayacağınız telefon gelir gelmez Hakem Heyeti'ne ve CİMER'e başvuru yapacağım hiç yardımcı olmuyorlar teşekkürler Samsung.

02 Aralık 2020 12:10

Yaklaşık 5 ay önce Samsung marka bir akıllı telefon aldım. 1 ay kullanmadan garantiye gönderdim. Sorunlarının düzeltildiği iletilip telefonu geri gönderdiler. 10 gün geçmedi sorunlar değişmedi 2. Defa garantiye gönderdim. Ana kart ta sorun olduğu kasada fabrikasyon bir sıkıntı olduğu ve onunda değiştiğini öğrendim. Telefon geldi tekrar ve yine aynı sorunlar baş gösterdi ve ayrıca hoparlör sorunu çıktı şimdi 3. Kez gönderdim telefonu ve iade ya da değişim talebinde bulundum. Müşteri temsilcileri ile görüşüyorum fakat bir sonuca ulaşamıyorum. Alana kadar her zaman güler yüz sorun halinde muhatap bulamıyoruz maalesef. Tüketici Mahkemesi'ne başvurmayı düşünüyorum. Yukarıda belirtmiştim sorunları bugün Samsung çözüm hattından arandım telefonun hiçbir sorunu olmadığı bütün tstlerden geçer not aldığı telefonu göndereceklerini öğrendim. Mağduriyetimin giderilmediği gibi bir de ellerinden bir şey gelmediğini telefon bendeyken sorunlu olduğunu orada tıkır tıkır çalıştığını ima ederek konuştular. Yalancı durumuna düştük anlayacağınız telefon gelir gelmez Hakem Heyeti'ne ve CİMER'e başvuru yapacağım hiç yardımcı olmuyorlar teşekkürler Samsung.

Samsung Telefon Logo
Samsung Telefon30 Kasım 2020 15:16

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

1 Yorum

Ballı
Ballı30 Kasım 2020 22:29
 

Hiç düşünme önce cihazın yenisini talep et kabul etmezlerse Hakem Heyeti'ne başvur ben öyle yaptım yeni cihaz gönderecekler

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler