sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Samsung Telefon Servis Problemi!

Ömer Ömer2 ay önce

21.11.2019 tarihinde 2 aylık Samsung Galaxy s10e model telefonumu ekranda ölü piksel olduğu için ve arka kamerada 8x zoom yapıldığında netlemediği için değişimini istedim servise verdim.

04.12.2019 tarihinde telefonu teslim aldım en başta değişim istedim değiştirilmedi telefonda ekran ve pil değişimi oldu. Birincisi benim sorunum ekranda ve kamerada idi madem tamir ediyorsunuz kamera neden tamir edilmiyor hepsini geçiyorum 6502 numaralı kanunun 8. Maddesine göre ayıplı malın değişimi olmak zorunda ama Samsung ne değişim talebimi kabul ediyor ne de tamiri düzgün yapıyor müşteri hizmetleri ile görüşüyorum bana kamera bozuksa bir daha servise yollamamı söylüyor çok zeki Samsung müşteri hizmetleri temsilcisi ben bu telefonu zaten kamerası bozuk olduğu için yolladım sen tamir etmeden geri yolladın dalga mı geçiyorsun insanla bir de bu işin diğer mağduriyet kısmı yaklaşık 15 gün telefonsuz kaldım bir 15 gün daha 30 gün. 30 gün telefon bende değil zaten 24 ay garanti 1 ayı serviste. En iyisi Tüketici Hakem Heyeti'ne şikayet etmek.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Samsung Telefon Logo Samsung Telefon 2 ay önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler