Samsung Telefon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Macit'in şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi

Samsung Telefon Samsung Teknik Servis Ekran Değişimini Bozuk Ekran İle Yapıyor

3.768görüntüleme
Macit
Macit 15 Eylül 2020 15:30
ÇözüldüÇözüldü
Macit'in Teşekkür Mesajı
“24.09.2020 tarihinde Samsung Çözüm Merkezi'nden Berrin hanım yetkili servisi aradığını ve garanti süresi dolan cihazımın ücretsiz olarak ekran ve pil değişiminin sağlanacağı bilgisini verdi. Samsung Çözüm Merkezi ve Berrin hanıma göstermiş oldukları ilgi ve çözüm odaklı yaklaşımlarından dolayı teşekkür ederim.”

08.2018 tarihinde almış olduğum Samsung Note 9 cihazımı 03.2019 tarihinde BDH Ankara Teknik Servis'e "Ekran Sararması ve Hayalet Ekran" şikayetlerimden dolayı gönderdim ve cihazım ekran ve pil değişimi yapılarak tarafıma teslim edildi. Fakat cihaz geldikten sonra güneş ışığına çıktığımda yaz ayları boyunca ekran renklerinde bozulmalar, aşırı parlamalar ve renk dağılımında sıkıntılar yaşadım.

Garanti süresinin dolmasına yakın vakitlerde ise tekrardan ekran sararması durumu yaşanmaya başlamasından dolayı tekrar müşteri hizmetleri ile iletişime geçip BDH Ankara Teknik Servis'e yönlendirme yapıldı. 30.08.2020 tarihinde bitecek olan garanti süresi içerisinde tamir gören telefonum 03.09.2020 tarihinde tarafıma ekran-pil ve şarj soket değişimi yapılarak teslim edildi. Fakat bahsetmiş olduğum renk problemleri sorunu telefonda yine mevcuttu ve 05.09.2020 tarihinde müşteri hizmetlerini arayarak garanti süresinin bittiğini ama telefon teknik servisten ekran ve pil değişimi yapılarak yeni geldiğini bildirdiğimde tarafıma teknik serviste son kontrollerinin iyi yapılmamış olabileceğini veya bir sıkıntı varsa dahi servisten yeni geldiği için ona göre işlem yapılacağı vakit geçirmeden göndermem gerektiği söylendi.

Telefonu 08.09.2020 tarihinde tekrar BDH Ankara'ya yönlendirdik ve 14.09.2020 tarihinde taraflarınca arandım. Ekranın arızalı olduğunun tespit edildiğini ve değişim için garanti süresinin bittiğinden dolayı 1000 lira civarında ekran değişim ücreti talep ettiklerini, onaylamazsam işlemin iptal edilerek telefonun gönderileceğini ilettiler ve ben de onaylamadığımı söyledim.

Bugün yani 15.09.2020 tarihinde sorunun tam olarak ne olduğunu ve mantıklı bir sebep bulmak amacıyla kendilerini aradım. Bu arızanın servislerinden çıktıktan sonra oluştuğunu 2 günlük telefona benim ne yapabileceğimi ve sorunun nasıl müşteri kaynaklı olabileceğini belirttim. Fakat hem garanti süresinin bittiğinden hem de telefonun servisten çıkarken son kontrollerinin yapılarak gönderildiğinden dolayısıyla problemin müşteri kaynaklı olduğundan bahsettiler.

Buradan anlayacağımız kadarıyla ortada iki durum oluşuyor. Birincisi, 03.09.2020 tarihinde telefonu teslim aldığımda 05.09.2020 tarihine kadar yani 2 gün içerisinde ben bu telefona sadist bir şekilde yüklendim, ezdim, baskı uyguladım ve pres testine soktum ki bozuldu ve bunu garanti süresinin bittiğini bilerek yaptım ki ne kadar mantıklı bilemiyorum. İkinci durum ise; bu problemin iki sefer ekran değişiminde de olduğuna göre teknik servis

Samsung Telefon Logo
Samsung Telefon15 Eylül 2020 15:40

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Macit
Macit24 Eylül 2020 17:37

24.09.2020 tarihinde Samsung Çözüm Merkezi'nden Berrin hanım yetkili servisi aradığını ve garanti süresi dolan cihazımın ücretsiz olarak ekran ve pil değişiminin sağlanacağı bilgisini verdi. Samsung Çözüm Merkezi ve Berrin hanıma göstermiş oldukları ilgi ve çözüm odaklı yaklaşımlarından dolayı teşekkür ederim.

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler