Samsung Telefon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Harun'un şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Samsung Telefon Samsung Servisi Yeni Aldığım Sıfır Cihaz Daha Önce Aktive Edilmiş Dedi

1.541görüntüleme
Harun
Harun 08 Ekim 2020 12:59
ÇözüldüÇözüldü
Harun'un Teşekkür Mesajı
“Şikayetime binaen hemen Samsung çağrı merkezinden Berrin hanım ilgilendiler. Sorunumu cihazımı çok kısa süre içerisinde değiştirerek çözdüler. Samsung a ve Berrin hanıma çok teşekkür ederim.”

Yeni aldığım Samsung ® Galaxy a5 2017 cihazıma sim kartı bile takmadan şarj almadığını fark ettim hatalı çıktı. Samsung Yetkili serisi olan BDH ® Bilişime (Bağlarbaşı Mah. Cemal Bey Cad. No:110 Maltepe/İstanbul) gönderdim. Bana cihazımın garantisi bitmiş olduğunu söylediler. Fatura tarihim 23.09.2020. Cihazın daha önce aktive edilmiş olduğunu söylediler faturaya bakmıyorlarmış. Telefonu aldığım satıcı KVK ® dan IMEI numarası ile kontrol ettirdi cihaz hiç aktive bile edilmemiş. Yazık Samsung böyle bir şirketle nasıl çalışıyor? Samsung ürünlerinin arkasında böyle mi duruyor?

Samsung Telefon Logo
Samsung Telefon08 Ekim 2020 13:45

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Harun
Harun09 Ekim 2020 19:03

Şikayetime binaen hemen Samsung çağrı merkezinden Berrin hanım ilgilendiler. Sorunumu cihazımı çok kısa süre içerisinde değiştirerek çözdüler. Samsung a ve Berrin hanıma çok teşekkür ederim.

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Murtaza
Murtaza10 Ekim 2020 14:58
 

Servis sıkıntılı. Ana firmaya şikayet edin.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler