27 Ekim 2018
Yorum Yap
#11081749

Samsung Telefon  S9 Marka Telefon Arıza Bildirimi!

30 Ağustos 2018 tarihinde Samsung S9 marka telefon aldım. Aldıktan 15 gün sonra şarjın hızlı düşmesi şikayetiyle aldığım Teknosa mağazasına geri gittim, ancak çok uygulamalı akıllı telefonlarda bunun normal olduğu gerekçesiyle geri çevirildim.


Aynı şikayetle ikinci kez gittiğimde de aynı gerekçeyle geri çevirildim. Ama Youtube.com uygulamasında video izlerken ekranın bitmek üzere olan bir ampul gibi titreşimli bir şekilde görüntünün cereyan ettiğini ve bunun birkaç tekrarlandığını görünce, şarjın hızlı düşmesini gözardı edemeyeceğim artık.


Ayrıca son 1 haftadır durduğu yerde kendi kendine ısındığını gözlemledim. Telefonumun teknik servise gitmesini kesinlikle reddediyorum, yenisiyle değişimini talep ediyorum. İlgililerin dikkatine!

Eda Eda 1.604 Okunma

Cevaplar

  • Samsung Telefon Temsilcisi29 Ekim 2018

    Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Ziyaretçi Yorumları