Toplam çözüm sayısı
..
Samsung Telefon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Samsung Telefon S10 Lite Ön Kamera Sorunlu!

2.861görüntüleme
Nur
Nur 18 Haziran 2020 10:29

15.06.2020 tarihinde AVM kapandıktan sonra Pelican AVM Vatan' dan 20.30 da kasko dahil 6.500 TL'ye almış olduğum s10 Lite telefon satıcı arkadaşlar tarafından açılıp incelenmeden tarafıma verildi. Eve ® gittiğimde telefonun ön kamerasının filtreli çektiğini fark ettim. Kendi kullandığım eski telefonum Samsung ® s6 y la kıyasladım inanın ki bin kat daha güzel çekiyordu ön kamerası. Odanın gün ışığı sarı çekilen resim beyaz tonlarla çekiliyor. Bunu sadece gün ışığında yapıyor. Vatan da spot ışıklar zaten aşırı beyaz olduğu için bunu teşhir ürünüyle anlamamız mümkün değil. Vatan da çalışan Samsung yetkili arkadaşa defalarca kez söyledim. Bana kamerası iyi telefon ® lazım, çünkü im bunun üzerine. 

Neyse o akşam telefonu böyle gördüğüm an sim kartı çıkartıp yarın sabahtan direk Pelican AVM Vatan a gittim. Telefonun durumunu açıkladım. Müşteri temsilcisine yönlendirdiler. Müşteri temsilcisi daha 12 saat geçmemiş telefonumun incelemeye gideceğini 20 iş günü sürebileceğini söyledi. Onun üzerine telefonu alıp avcılar merkezde bulunan Samsung yetkili  (Başarı...) servisne götürdüm. Çalışan arkadaşa telefonla fotoğraf çekti ve resimde kırmızılık olduğunu söyledi daha sonra bin tane güncelleme yükleyip daha iyi olduğunu söyledi. Şaka gibi gerçekten! Daha sonra bu komik durumu kabul etmeyip servise gitmesini ve iade yapılmasını istedim.

Rapor sonucunu hızlandırabilmek için iki gün boyunca bir yandan Vatan'a gidip bir yandan teknik servise bir yandan çağrı merkezini sürekli arayıp durdum. Şimdi tekrardan benim aradığım çağrı merkezi raporun çıktığını söyledi.

Sonuç : muadilleriyle karşılaştırıldı ve herhangi bir soruna rastlanılmadı. Siz bizimle dalga mı geçiyorsunuz. Saat 20.30 aldım ben o telefonu apar topar kendi kullandığım telefonun ana kartı yandı diye. Kamerası güzel olan bir telefonu sabahın erken saatlerinde niye size getireyim neden uğraşıyım o kadar. Telefonu satarken yağlayıp ballıyorsunuz herhangi bir sorunda sanki biz sizden zorla almışız gibi muamele gösteriyorsunuz. Üç gün boyunca paramla rezil ettiniz beni ve verdiğiniz sonuçlarla rezil etmeye devam ediyorsunuz. Bu süreçte hem maddi hem manevi zarara uğradım. 

Samsung, Vatan ve teknik servis olan Başarı ® firmasına ayrı ayrı şikayetçiyim bu sürecin arkasındayım. Siz şu an sadece tek telefon kazandınız yalnız ben ve tüm çevremi kaybettiniz. Raporun tekrardan incelenip tüm haklarımın iade edilmesini talep ediyorum.

Samsung Telefon Logo
Samsung Telefon18 Haziran 2020 11:02

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

Nur
Nur18 Haziran 2020 12:35

Çözüm odaklı olumlu dönüşünüzü bekliyorum. Saygılarımla

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler