Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Samsung Telefon M32 Kendiliğinden Kalkan Arka Kapak Ve Malzeme Kalitesizliği

profile
14 Mayıs
585

12 Ocak 2022 de hepsiburada.com üzerinden Samsung ® marka m32 model Samsung TR garantili bir cihaz aldım. Ancak 1.5 yıllık kullanım sonucunda bugün arka kapağın (pil kapağı) arka kameranın olduğu köşeden kalktığını ve kendini salmaya başladığını elime batınca fark ettim.

Malumunuz bu cihazlarda kapak sabittir ve açılması pil sağlığı ve kamera sağlığını tehdit eder hatta bileşenlerin zarar görmesine bile sebep olabilir. Cihazım hiç tamir görmemiş olup yetkisiz hiçbir işlem yapılmamıştır. Orijinal olmayan hiçbir aksesuar kullanılmamıştır. Kasasında 1 tane bile darbe izi bulunmamaktadır. Aldığım günden bu zamana kadar kırılmaz cam ve kılıfla kullanılmıştır.

Ayıplı ürünlerde belirli bir tebligat usulü bulunmadığı için buradan talebimi iletiyorum. 6502 sayılı kanunda ayıplı ürünle karşılaşmam halinde bana sunulan seçimlilik hakları mevcuttur. Bu haklarımdan olan ürünün ayıpsız bir misli ® ile değişimini/hizmetin yeniden görülmesini. Bunun kabul etmemeniz halinde doa raporu ile ürünün değişiminin gerektiğini belirten bir rapor istiyorum. Kesinlikle tamir veya ayıp tutarında indirim istemiyorum. Fabrikasyon hatalı gizli ayıplı bir ürün olması sebebiyle sadece değişim istiyorum.

Bu taleplerimin reddi/uygulanmaması/zorluk çıkartılması/talep dışı hak tahsisine zorlanması halinde hakem heyetlerine başvuru yapacağımı, heyet kararı uygulanmaz ise icra mahkemelerinde işlem başlatacağımı bildiririm. Fabrikasyon hatalı olan gizli ayıplı bir ürünün ne tamirini ne de tamirden sonraki kullanma riskini göze almak istemiyorum. Bu şekil problemler ile uğraşmak isteseydim gider 2. El alırdım, sıfır değil tamir ile uğraşmak isteseydim resmi distribütör garantili değil ithalatçı garantili alırdım.

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Samsung Telefon Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 1 sa 26 dk
Samsung Telefon Logo
15 Mayıs 08:53

Benzer Şikayetler

Samsung Galaxy Buds 2 Ses, Çınlama Ve Cızırtı Sorunu

profile
1 hafta önce
155

Geçen yıl aldığım ve garantisi devam eden Galaxy Buds 2 kulaklığımı yaklaşık iki ay önce sağ kulaklıktan gelen ses seviyesinin çok az olması şikayetiyle servise götürmüştüm. Kulaklıkları yenileriyle değiştirip ertesi gün teslim ettiler. Bugün daha garantiden geleli 2 ay olmamışken aynı sorunu tekrar...

Samsung Telefon Güncelleme Sonrası Gelen Ekran Sorunu.

profile
3 hafta önce
179

Samsung A52 model bir telefonum var. Muhtemelen 1.5 senedir kullanıyorum. 1 hafta önce bir güncelleme geldi ve 1 haftadır ekran durduk yere kapanıyor ve açılmıyor. Şarja takınca, arama yapınca ses geliyor ama ne dokunmatik ekran ne de güç tuşu ekranı açamıyor. Bir süre sonra kendiliğinden açılıyor. ...

Samsung Galaxy Buds2 Kulaklık

profile
3 hafta önce
161

Samsung bayisinden aldığım Samsung Galaxy Buds 2 bluetooth kulaklık daha 1 ay kullanmadan sol kulaklık sesi az gelmeye başladı ve arkadan cızırtı geliyor. Sağ kulaklık çalışıyor ancak sol kulaklık çalışmıyor. Ne yapmalıyım daha yeni aldığım kulaklık kullanamadan bozuldu.

Samsung Galaxy Buds 2 Kulaklık

profile
01 Eylül
217

Samsung bayisinden Galaxy Buds 2 kulaklık aldım, sol kulaklıktan ses çok az geliyor. Aynı zamanda sağ kulaklıktan cızırtı geliyor ve sol kulaklıktan ise kulak çınlama sesine benzer bir ses geliyor. Ancak kulaklığı alalı 6 ay kadar oldu acaba üründe değişim veya iade söz konusu olabilir mi?

Samsung Galaxy Buds 2 Kulaklık Sorunu

profile
21 Ağustos
111

6 ay önce Buds 2 kulaklık aldım. 6 aydır hiçbir sorun yaşamadım. Ama Buds 2 kulaklığımın sağ kulaklığından çok az ses gelmeye başladı. Ne yaptımsa olmadı. Her şeyi denedim yine olmadı. Acil yardımlarınızı bekliyorum. İlk aldığımdaki muhteşem performansı istiyorum

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Samsung Telefon Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 1 sa 26 dk
Benzer Şikayet Yaz