Samsung Telefon ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Fatma'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Samsung Telefon M31 Telefon Sorunları...

3.543görüntüleme
Fatma
Fatma 16 Kasım 2020 21:12

01 Ekim 2020 (1,5 aydır) tarihi itibariyle kullanmaya başladığım M31 model telefonumdaki sorunlar...

1) Otomatik döndürmeyi aktif ettiğimde, dik tuttuğumda yatay, yatay yaptığımda dik gösteriyor. Daha önce henüz 1,5 aylık olmamışken telefonda bununla ilgili ayar yapıldı sorun tekrar ediyor.

2) Şarj, ilk 3 hafta efsane gitti uzun sürede şarj etmesine rağmen sorun etmedim. 2 gün aktif kullansam da yetiyordu, şimdi 1 gün ancak idare ediyor o da elime çok almazsam. İlk haftalarda o kadar indirme güncelleme yaptım hatta sadece gezinmede, video izlesem bile %1 veya 2 ancak yiyordu şarjdan şu anda gezinme bile yapsam 4/1 i çabuk yiyor. Daha aktif kullanırsam yarısı çabucak bitiveriyor. 1,5 ayda bu şekle geldiyse şarj tutmayacak birkaç aya ki eski telefonum şarj tutmuyor diye değiştirmiştim.

3) Instagram ®'da akışı yenilesem bile resim üzerindeyken aşağıdaki videonun sesi geliyor daha önce bununla da ilgili ayar yapıldı tekrarlıyor.

4) Telefonun sesinin yetersiz, son 2 seviyede ses yükseliyor daha ucuz telefonlarda bile daha yüksek ses var çözüm bekliyorum.

5) Instagram+WhatsApp da kamera çok yakın çekiyor, ekranı kafa kaplıyor. Başkalarının veya benim daha önce yüklediğim storylerin boyutlarını bozuk (kocaman ve yarım) gösteriyor. Samsung ® bunun için beni Instagram ve WhatsApp ® iletiş kurmaya yönlendirdi, uygulama üreten mi cihaz üreten mi sorumlu? Uygulamayı telefon destekliyorsa bir zahmet kullanım uyumlarını da Samsung düşünmeli. Mühendisler neden bu detayı atladı, çözüm bekliyorum.

6) Telefon gündüz çekimlerinde fena değil fakat akşam ışığında asla iyi değil. Bu telefonu da MP cazibesinden aldım. Sensör mü sorunlu yoksa telefon mu bu kadar? Telefon bu kadarsa o süslediğiniz yüksek MP ler yalan dolan göz boyamadan ibaret derim.

7) internet hızım internet GB yüksek olmasına rağmen çok yavaş cihazla bir alakası var mı kontrol edilmesini istiyorum.

7) Teknolojide çağ atladık artık Samsung Türkiye ® eski usul incecik kulak içine yerleşmeyen kulaklıkları hala ne diye koyarsınız bu cihazların yanına anlamam kullanamadıktan sonra ne esprisi var ki. Kulak içi düzgün bir kulaklık beklerdim. Denerken kopacak diye tereddüt ettim. Bana doğru düzgün bir kulaklık gönderin lütfen 3000 TL'ye yakın para ödüyoruz bu cihaza içinden çıkan bir şarj aleti bir de kulaklık onlarda düzgün olsun bir zahmet.

8) Görsellerde yan uzun kısımlar vişne pembesi görünüyor, elime gelen cihazın uzun yan kısımları siyahtı bu tüketiciyi yanıltmıyor mu sizce?

İvedi olarak dönüş bekliyorum.

Samsung Telefon Logo
Samsung Telefon17 Kasım 2020 09:00

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Başvurunuz ile ilgili, şikayet çözüm merkezimiz sizinle irtibata geçecektir. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi www.samsung.com adresinin bize ulaşın bölümünden iletebilirsiniz. Saygılarımızla Samsung Electronics Türkiye www.samsung.com

1 Yorum

Pelin
Pelin24 Kasım 2020 20:02
 

Telefonu en az 3 aydır kullanıyorum yazdıklarınızı ya abartıyorsunuz ya da telefonunuzla ilgili bireysel bir sorununuz vardır servise götürmelisiniz. 3 aydır 2 günde bazen üç günde bir şarj ediyorum bence servise götürün

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler